Podpora exportu v RF

29. 11. 2016

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 28.11.2016

Ruská vláda zintenzivňuje podporu ruského domácího průmyslu při vývozu zboží a služeb.

V roce 2015 zřízeno Ruské exportní centrum (Россиский экспортный центр, dále jako REC), které má za úkol poskytovat podporu vývozním firmám a společnostem v nesurovinových odvětvích. REC také zastřešuje již fungující instituce podporující export - pojišťovací agenturu EXIAR a exportní banku Eximbank Ruska.

Státní podpora exportu má směřovat nejen velkým společnostem, ale i malým a středním podnikatelským subjektům. REC poskytuje bezplatné informace a poradenské služby ruským firmám a jejich zahraničním partnerům.

REC také kompenzuje výrobcům v oblasti automotive a zemědělské techniky náklady na logistiku, homologaci a posouzení shody v případě exportu. Podpora se může týkat i zahraničních firem, které lokalizovaly v RF výrobu.

V rámci státní podpory ruských výrobců automobilové a zemědělské techniky má REC funkci zástupce ruské vlády pro poskytování dotací z federálního rozpočtu. Jedná se o částečnou kompenzaci nákladů na logistiku v Ruské federaci, homologaci (splnění technických požadavků a parametrů výrobku v souladu s požadavky země spotřebitele a jejím standardním produktem) a posuzování shody.

Na tyto účely Ruská federace vydělila celkem 4,8 miliard rublů; z toho 3,3 miliardy pro automobilový průmysl a 1,5 miliardy pro zemědělskou techniku. Náklady na kompenzace budou dostupné i zahraničním společnostem, aby mohly posílit svou přítomnost v Rusku. Získat podporu mohou také výrobci, napojení na výrobu automobilů, produkují např. motory, karosérie a jiné automobilové komponenty.

Výrobci zemědělské techniky mohou získat zpět náklady na logistiku a homologaci až do výše 90 %. Pro výrobce automobilů bude maximální výše dotací 80 % (logistika) a 50 % (homologace). Výdaje na posouzení shody lze kompenzovat v plné výši, za předpokladu, že se dodávky uskuteční v roce 2016. Dotace se vztahují na všechny dodávky od 1. ledna 2016.

Stojí za zmínku, že náklady na logistiku v Rusku budou dotovány poprvé, do této doby stát pokrýval pouze železniční tarify. Nyní dodavatelé mohou získat zpět náklady na železniční tarif, námořní dopravu, také multimodální dopravu a dodávky obecně.

S ohledem na dotace pro mezinárodní certifikaci výrobků bude státní podpora postihovat celý sortiment opatřeních pro posuzování shody high-tech výrobků s povinnými požadavky na zahraničních trzích, včetně přípravy technické dokumentace pro výrobu, přepravu, skladování, zkoušení a odstraňování zkušebních vzorků.

O dotace již požádala celá řada společností, které působí na ruském trhu. Zejména velké automobilky usilují o náhradu za náklady na dopravu svého zboží na hranice, mezi nimi jsou: Kamaz (zásilky do Vietnamu), Hyundai Manufacturing Rus (dodávky do Egypta a Libanonu), Volkswagen Motor Rus (dodávky do Německa a Mexika), Rostselmash (dodávky do Kazachstánu, Íránu, Súdánu, Vietnamu, Litvy), Petersburg Traktor Company (dodávky do Kanady, Austrálie, Francie, České republiky a Běloruska).

Tisknout Vaše hodnocení: