Podpora financování EU pro chorvatské projekty

26. 7. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Podpora financování EU pro chorvatské projekty Chorvatsko obdrželo v červnu 2016 potvrzení Evropské komise o spolufinancování projektů zejména z oblasti infrastruktury ze zdrojů EIB v rámci programu CEF (Connecting Europe Facility). Projekty by měly nejen přispět k růstu sektoru stavebnictví, ale i zajistit vytvoření cca 14 tisíc pracovních míst.

Mezi nejvýznamnější projekty lze zařadit modernizaci stávající koleje a výstavbu druhé koleje železniční trati Križevci – Koprivnica – maďarská hranice (celkový částka 29,1 mil. EUR, z toho EU financování 241,3 mil. EUR), dále modernizace infrastruktury přístavu Rijeka (celková částka 140,5 mil. EUR, z toho EU financování 26,8 mil. EUR), výstavba mostu Svilanj přes řeku Sávu (celková částka 25 mil. EUR, z toho EU financování 7,1 mil. EUR) a konečně výstavba cargo terminálu přístavu Rijeka (celková částka 7 mil. EUR, z toho EU financování 3,1 mil. EUR).

Ze zdrojů EIB by měla být realizována podstatná část financování projektu terminálu LNG, jehož struktura je v současné době ve fázi jednání. EIB v červenci také podepsala s Chorvatskou bankou pro rekonstrukci a rozvoj výhodnou úvěrovou linku ve výši 250 mil. EUR pro financování podnikání malých a středních podniků v Chorvatsku.

Další projekty jsou připravovány a týkají se také modernizace letišť, řízení letového provozu, výstavby plnicích stanic pro elektromobily aj. Projekt Pelješackého mostu, který by umožnil propojit dálnicí oblast Dubrovníku, není zatím v programu CEF zahrnut.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek