Podpora výzkumu v Itálii? Po novém až desítky miliard

2. 5. 2016

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 27.04.2016

Smělé plány představil ministerský předseda Itálie, Matteo Renzi, na návštěvě technologického parku nedaleko Říma, přesněji v Science Park di Pomezia v březnu tohoto roku, které budou konečně oficiálně představeny v neděli 1. května. V letech 2015-2020 totiž vláda plánuje v rámci národního programu pro výzkum (Programma nazionale della ricerca, PNR) proinvestovat téměř 370 mld. Kč (13,5 mld. EUR) na podporu výzkumu v zemi a nastartovat tak výkonnost italské ekonomiky. Podobný plán totiž v Itálii chybí již od roku 2014 a až doteď se nepodařilo vytvořit nový.

ilustrační obrázekPlán počítá s částkou 70 mld. Kč (2,5 mld. EUR) do výzkumu a 27,1 mld. Kč (1 mld. EUR) do kultury v nejbližším roce, přičemž vláda garantuje investice v hodnotě 1,9 mld. EUR a zbytek bude financován prostřednictvím kohezního fondu EU. Následné odhady mluví až o 13,5 mld. EUR do roku 2020.

Pro Itálii je to určitě smělý plán, no závisí také na ochotě EU investovat do vybraných projektů a taky na politické situaci v krajině, která za posledních několik let prokázala poměrně silné politické výkyvy a změny. Zároveň se stále jedná o vládní „projekt“, který může být v průběhu času taky modifikován.

(Kurz: 1 EUR = 27,1 Kč)

Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Miláně.

Tisknout Vaše hodnocení: