Pohonné hmoty v roce 2017 zdraží, na pumpách se objeví také nové značení nafty a benzinu

5. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Nárůst cen nebude podle ekonomů dramatický, přesto se například benzin Natural začne po mnoha měsících prodávat opět za více než 30 korun. Většímu zdražení by mělo zabránit i posilování koruny po uvolnění intervencí České národní banky.

Ceny ropy se letos propadly na mnohaletá minima. Těžila z toho celá tuzemská ekonomika. Nízké ceny ropných produktů nejenom zlevnily ceny pohonných hmot u čerpacích stanic, ale také přispěly ke zvýšení bilance zahraničního obchodu a nízké inflaci.

Rok 2017 z tohoto pohledu nebude zdaleka tak příznivý. Divoký rok, který ropa zažila v roce 2016, by se v následujících měsících neměl opakovat. „Ropa v úvodu roku propadla na mnohaletá minima u hladiny 27 dolarů za barel. Obavy z převisu nabídky ropy nad poptávkou byly cítit ze všech stran,“ popsal situaci Jiří Cihlář, analytik společnosti Next Finance.

Ke konci roku se však ropa vrátila na cenu nad 50 dolarů za barel. Zasloužil se o to pokus Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) znovu převzít moc nad vývojem cen ropy. „Díky dohodám o omezení produkce mezi členy i nečleny kartelu by dodávky ropy na světový trh měly klesnout od ledna 2017 na půl roku skoro o 1,8 milionu barelů denně. Tím by na čas mohl z trhů zmizet převis nabídky ropy nad poptávkou, který v posledních dvou letech činil jeden až dva miliony barelů denně,“ vysvětlil Jiři Cihlář.

Od začátku roku ropa zdražila o polovinu

Po oznámení dohody cena ropy BRENT vzrostla na nejvyšší úroveň od loňského léta, obchodovala se i kolem 56 dolarů za barel. „Což byl od začátku ledna nárůst o 50 procent,“ porovnala Monika Junicke, analytička Raiffeisenbank.

Podle ekonomů však cena ropy poroste spíše o jednotky procent. „Stále proto nevěříme v návrat cen ropy nad 100 dolarů za barel. Naopak si myslíme, že z dlouhodobého hlediska bude cena ropy pod 60 dolary za barel,“ podotkl Jiří Cihlář.

Po dosažení psychologické hranice 60 dolarů za barel by podle něj měla cena ropy opět začít klesat. Navíc její vyšší cenu by mělo částečně vykompenzovat posílení koruny ve chvíli, kdy Česká národní banka ukončí měnové intervence. „Není proto důvod k návratu cen benzínu a nafty u českých pump k čtyřicetikorunové hladině,“ dodal Jiří Cihlář. Přesto by měla cena benzinu natural příští rok překročit cenu 30 korun za litr, kterou řidiči platili naposledy v říjnu 2015.

Předpovědi nepočítají s vyšším zdražením ropy také kvůli obtížnému dodržování podobných dohod. „Fixlování při dodržování limitů nebylo v minulosti ničím výjimečným. Právě tady by se dal uvést příklad Ruska. To se v roce 2001 také zavázalo těžbu snížit, ale nakonec zůstalo jen u slibů. Mnoho zemí může na oko dohodu dodržovat a potají produkci tiše navyšovat,“ podotkl Jiří Cihlář.

Navíc pokud by se otevřel na trhu větší prostor, využili by ho těžaři ropy z břidlic v USA. Ti za poslední tři roky dokázali zredukovat svoje těžební náklady o polovinu. Nárůst cen ropy by je tak mohl motivovat k otevírání nových dolů.  

Nové značky staré názvy nenahradí

Vyšší cena pohonných hmot by neměla být jedinou novinkou, s níž se podnikatelé v roce 2017 u čerpacích stanic setkají. U stojanů na pumpách by se mělo objevit rovněž nové značení benzinu a nafty. Novinka vychází z evropské normy, která by měla sjednotit označování různých druhů pohonných hmot v rámci celé EU.

„Musíme vyčkat na schválení české normy. Očekávám, že bychom se s novými symboly mohli postupně setkávat ve druhé polovině roku 2017 a v roce 2018,“ uvedl Václav Loula, šéf stálé komise pro paliva České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). Podobný vývoj odhaduje i Ivan Indráček, předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR: „Předpokládám, že v polovině příštího roku už bude řada pump označených, další na tom budou pracovat,“ dodal.

Neznamená to ale, že například normované označení E5 nahradí stávající Natural nebo se že pod pojmenování B7 ukryje nafta či diesel. Motoristé se proto nemusejí obávat, že by zmizely stávající názvy paliv. Norma totiž jakékoliv další komerční označení nezakazuje. Spotřebitelé by se však díky novému značení měli lépe orientovat v přibývajících palivech s různým podílem biosložky i v různém pojmenování paliv v zahraničí.

Princip nového značení paliv bude poměrně jednoduchý. Každý typ paliva bude značen určitým geometrickým obrazcem. U benzínových paliv je to kruh, u dieselových čtverec a plynná paliva představuje čtverec stojící na vrcholu. Uvnitř obrazce je pak písmeno označující typ paliva a číslo uvádějící maximální procentuální podíl biosložky, popřípadě již známé označení typu plynu, například CNG nebo LPG.

Pro benzínová paliva bude použito písmeno E, u nafty to bude písmeno B. Dnešní Natural 95 tak bude značen jako E5 a nafta B7. Na trh ale budou přicházet další typy paliv s vyšším podílem biosložky, takže se bude objevovat E10, E85, B10, B30 i B100. „Logika grafického značení je pro motoristy jednoduchá a proto očekávám, že bude veřejností přijata bez problémů,“ podotýká Václav Loula

Značení se objeví jak u výdejních stojanů čerpacích stanic, tak i u nádrží nových automobilů. „Pokud tedy budete mít od výrobce vozu pod víčkem nádrže napsáno například B30, budete vědět, že napříč Evropou si můžete do vozu bez ohledu na marketingový název paliva natankovat jakoukoliv naftu označenou B30 nebo B s nižším číslem,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty euroShell a EuroOil.

Čerpací stanice se již na chystanou změnu připravují. „Jakmile dojde k přijetí odpovídající legislativy v tuzemsku, budeme samozřejmě doplňovat symboly na stojany čerpacích stanic. Značení symboly E 5 nebo E 10, B 7, CNG, H2, LPG  bude v souladu se stejným označením na víčkách palivových hrdel nádrží vozidel,“ konstatuje Mikuláš Duda, mluvčí Unipetrolu, který provozuje například síť čerpacích stanic Benzina. 

Uvedená nových symbolů podle něj nebude nákladné. „Z pohledu implementace symbolů na čerpací stanice nejde o komplikované opatření,“ uzavírá Mikuláš Duda.   

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek