Pokles kanadského dolaru.

21. 12. 2015

  • Země: Kanada
  • Datum zveřejnění: 18.12.2015

Ilustrační obrázekKanadský dolar klesl na jeho nejnižší úroveň za více než deset let vůči US dolaru, jak Federal Reserve zvýšil úrokové sazby.

Této úrovně, dosáhl ještě před tím, než Fed zveřejnil jeho rozhodnutí ve středu , na základě očekávání a v kombinaci s náhlým poklesem cen ropy, která až do letošního roku byla kanadským největšim exportem a jak data ukázala,  americké hrubé zásoby se vyšplhaly na nejvyšší úroveň v tomto ročním období od roku 1930.

Ekonomičtí analytici přepokladají zvýšení úrokových sazeb v US pro příští rok, zatímco očekávají, že Bank of Canada bude udržovat úrokovou sazbu na 0,5 procenta až do roku 2017. To by dalo američanům jejich největší úrokovou výhodu nad Kanadou od poloviny roku 2000.

"Máme rozdílné měnové politiky mezi Fed a Bank of Canada," říká Bipan Rai, ředitel makroekonomické strategie v kanadské Imperial Bank of Commerce. "To by mělo udržet Loonie v defenzivě, zvláště pokud budeme i nadále vykazovat slabší domácí data."

Loonie, jak se říká kanadskému dolaru pro obraz vodního ptáka na kanadské dolarové minci, klesl o 0,5 procenta poté, co Fed zvýšil úrokovou sazbu, t.j.  na CAN $ 1,3805 za americký dolar. Jeden loonie koupí 72,45 centů  US dolaru. Tenko kurz je pro kanadský dolar  nejnižší od května 2004.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Calgary.

 

Tisknout Vaše hodnocení: