Polemika k novele zákona o víně

23. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Kapitoly článku

motiv článku - Polemika k novele zákona o víně Stát nám vyhlásil válku, říkají zástupci velkoobchodu se sudovým vínem. Svaz vinařů ČR věří, že novela zákona o vinohradnictví a vinařství výrazně omezí pančování a prodej nekvalitního vína.

Novela zákona o vinohradnictví a vinařství z dílny ministerstva zemědělství, kterou schválili loni v říjnu poslanci a již vrátil do sněmovny s pozměňovacími návrhy Senát, je zbytečná, některé pasáže normy doslova komické.

Stávající legislativa je z našeho pohledu dostačující. Jde pouze o četnost kontrol na těch správných místech, tedy u výrobců a dovozců. Nikoli u prodejců, ti s víny dle zkušeností z naší praxe nemanipulují. Pokud jde o regulaci prodeje sudového vína, považujeme zákon za nadbytečný. Právě zavedená elektronická evidence tržeb (EET) ve svých důsledcích tuto problematiku řeší.

Navíc platí, že přes opakované mediální proklamace navrhovatelů budou zejména majitelé vinoték či velkoobchodů se sudovým vínem vážně poškozeni. Povinnost používat jednorázový obal nebalené víno prodraží. Dražší produkt bude znamenat menší tržby, což může být zejména pro malé prodejce likvidační. Samo ministerstvo zemědělství to ostatně v důvodové zprávě potvrzuje.

Nejvíce nám vadí, že zákon omezuje prodej pouze nebaleného vína, přestože v roce 2015 bylo dle statistik Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) častěji falšováno víno lahvové. Tím samozřejmě diskriminuje prodejce sudového vína a nahrává velkým prodejcům lahvového vína. Jinými slovy: poškozuje drobné živnostníky a zvýhodňuje obchodní řetězce a supermarkety.

Zarážející jsou také ustanovení zákona, která vypadají, jako by byla napsána pro konkrétní firmy. Například šumivá vína nemusejí na etiketě vůbec přiznat původ hroznů, ze kterých jsou vyrobena. Vzhledem k tomu že v ČR je pouze jeden dominantní prodejce sektů, je nasnadě, kdo z toho bude profitovat (Bohemia Sekt). Vyloženě úsměvně pak působí odstavec, jenž povoluje používat v názvu vinařství slovo château pouze firmám, které už jej několik let používají (Château Valtice).

Vinotékař přece ve skutečnosti víno nevyrábí, nemá si jeho kvalitu jak zkontrolovat,
ale za vše odpovídá pod hrozbou sankce až 50 milionů korun.

Předloni byla takzvaného falšovaného vína v ČR zhruba dvě procenta. Podíl falšovaného vína se SZPI daří dostatečnou kontrolní činností meziročně několik let po sobě snižovat. To zastánci novely příliš nahlas neříkají. Zákon navíc činí za vše odpovědné prodejce, což podle nás odporuje zdravému rozumu. Vinotékař přece ve skutečnosti víno nevyrábí, nemá si jeho kvalitu jak zkontrolovat, ale za vše odpovídá pod hrozbou sankce až 50 milionů korun. Pokud někdo víno prodává načerno, jak tvrdí navrhovatel, pak EET beze zbytku donutí výrobce a prodejce na všech úrovních prodeje prodané víno fakturovat. Což v kombinaci s prací inspektorů SZPI u problematických dovozců či výrobců úplně postačí.

Senátoři v prosinci vrátili novelu do sněmovny se dvěma pozměňovacími návrhy, které ovšem nic faktického neřeší. Pokud vím, došlo pouze k prodloužení přechodného období z půl roku na rok, což je pro prodejce důležité alespoň vzhledem k přípravě na podmínky novely.

Pokud se ptáte, proč nyní tak často slyšíme o vyhlášení války vinařům ze strany státu, likvidační novele či ničení životů lidí, je to proto, že zde stát podle mého názoru zafungoval pouze jako nástroj vlivné lobby některých velkých výrobců. Smutné je, že na vrub tisíců drobných živnostníků.

Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Jiří Bouma, jednatel firmy Krobelus, s. r. o. – velkoobchod s vínem

Novela přináší řadu účinných opatření. V dnešním systému dovozu a prodeje vína ze zahraničí formou prodeje z KEG sudů není jasné, kdo a jaké víno na území ČR doveze, kam jej distribuuje a kde se prodává. To se nyní změní.

Pravidla pro trh vínem stanovená EU se dají velmi jednoduše obejít. Inspektorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce je málo. Finanční správa se navíc daňovými podvody v souvislosti s obchodem vínem téměř nezabývala a byly vytvořeny vhodné podmínky pro to, aby rozbujel černý trh. Tento stav devastuje obchodně-tržní podmínky, znevýhodňuje poctivé podnikatele, ale především dochází ke každodenním podvodům na zákaznících.

Nepravosti zákon nevymýtí na sto procent. Ale nový systém prodeje zejména sudového vína je dobrým předpokladem pro eliminaci černého trhu. Všechna zodpovědnost za potírání podvodů s vínem bude na bedrech státní správy a orgánů policie. Podle nás se změny negativně nedotknou vinařů a vinohradníků. Myslím, že neohrozí ani poctivé obchodníky a dovozce vína. A pro zákazníky jsou jednoznačně pozitivní. Ti získají jasné informace, kdo víno dovezl, kdo nese zodpovědnost za jeho kvalitu a poctivost.

Připusťme, že se změna může negativně dotknout podnikatelů v oblasti distribuce a prodeje vína v KEG sudech, nicméně nevěřím, že nějak fatálně. Od počátku vzniku novely požadovali jejich zástupci rovné postavení pro prodej domácího a zahraničního vína z KEG sudů. Kdo nebude chtít vyhovět požadavkům zákona, může stejné víno prodávat jinou formou. Zákon nabízí bezpočet možností, jak naplnit hlavní princip přímé zodpovědnosti za prodej nezabaleného vína. Má ji mít ten, kdo jej vyrobil nebo přivezl. Způsobů, jak toto pravidlo dodržet, je mnoho. Jistě si každý vybere ten nejvhodnější. Rozhodně by mělo dojít k eliminaci pofiderních výčepů vína v různých trafikách, hernách, benzinových pumpách apod. Pokud tam bude někdo chtít prodávat víno, ať jej prodává z bezpečných obalů.

Sudové víno je historicky vínem domácí provenience, které bylo určené pro rychlou spotřebu a bylo prodáváno zejména přímo ve sklepě, vinotékách nebo vinárnách. Česko je světově unikátní tím, že se ze sudů začalo prodávat víno dovážené, často tisíce kilometrů. Je nabíledni, že se takto nenabízí víno vyšší kvality. Víno se prodává mnohdy tak, že se zabalí do PET lahví v ceně pět až sedm korun. Zákazník kromě ceny vína zaplatí i cenu láhve. Odhadujeme, že se takto prodá stovky milionů kusů PET lahví, a pochybuji, že všichni obchodníci odvádějí příslušné poplatky za likvidaci ekologické zátěže.

Nevěřím poplašným zprávám, že by mělo dojít ke zdražování vína prodávaného ze sudů.
Není pro to žádný důvod, pokud dosud obchodníci prodávali férově.

Odpůrci argumentují tím, že pro přísnější a účinnější kontrolu není potřeba nová legislativa. Současné předpisy nicméně nedefinují, co je falšování vína, a sankční systém nevyhovuje změněné situaci. Pomohlo by, kdyby každé dovezené nebo vyrobené víno bylo zkontrolováno. To ale bohužel není možné. V souvislosti s dovozem, distribucí a prodejem falešného vína jsou v seznamech stovky subjektů. Vinotéky, dovozci i distributoři.

Prodej falešného vína je ovšem jen jedním z projevů černého trhu. Ještě je zde prodej „načerno“, bez řádné evidence a zdanění. Takto se prodá až 100 milionů litrů. Dalším negativem je matení zákazníků, kdy se víno z dovozu vydává za „víno z Moravy“, „víno od výrobce“ apod. To vše nový zákon omezí.

Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek