Politická nestabilita snižuje výhledy korejského hospodářství

20. 12. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Politická nestabilita snižuje výhledy korejského hospodářství Politická krize v Korejské republice, způsobená korupčním skandálem prezidentky Park, zvyšuje obavy o ekonomický vývoj země. Podle posledních odhadů dosáhne růst korejské ekonomiky v roce 2016 celkem 2,6 %. Vládní cíl ekonomického růstu 2,8 % tak nebude s největší pravděpodobností opět dodržen.

Současně se v závěru letošního roku revidují nedávné odhady vývoje korejského hospodářství na příští rok. Korejský výzkumný ústav hospodářství Korea Development Institute oznámil, že snižuje odhad růstu korejské ekonomiky na rok 2017 z původních 2,7 % na 2,4 %. Korea Development Institute rovněž předpokládá, že se v příštím roce mírně sníží růst domácí spotřeby na 2,4 % a poroste inflace (1,3 %) a nezaměstnanost (3,9 %). Podle předběžných odhadů se mírně zvýší též vývoz (1,9 %) a dovoz (3,4 %).

Rovněž Bank of Korea revidovala svůj odhad růstu na příští rok z původních 3,0 % na 2,8 %. Předpokládá se, že na základě aktuálních výsledků ekonomiky bude v brzké době i tento snížený odhad opět revidován. Ekonomické předpovědi vývoje korejské ekonomiky na rok 2017 revidují i další korejské instituce. Např. Hyundai Research Institute snížil odhad ekonomického růstu na 2,6 %, Korea Institute of Finance na 2,5 % a LG Economic Research Institute a Korea Economic Research Institute dokonce na 2,2 %.

Korejský ekonomický vývoj v roce 2017 může dále nepříznivě ovlivnit nejen nejistá politická situace v zemi, ale též externí faktory jako nižší poptávka po korejském zboží v Číně, negativní vliv Brexitu a v neposlední řadě, jak uvádí korejský tisk, též nejistota z vítězství „netradičního kandidáta“ v nedávných prezidentských volbách v USA. Korejská ekonomika je tak v poslední době pod vlivem celé řady rizikových faktorů, které ji mohou při negativním souběhu ještě dále snížit.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Soulu (Korejská republika).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek