Polská poptávka po uhlí by mohla výrazně klesnout

13. 12. 2013

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 12.12.2013

ilustrační obrázekPoptávka po uhlí v Polsku by do roku 2030 mohla v případě přechodu k obnovitelným zdrojům energie klesnout o polovinu. Vyplývá to podle agentury Reuters ze studie polských a německých vědců, skupin působících v oblasti obnovitelných energetických zdrojů a ekologické organizace Greenpeace. Těžařské společnosti v Polsku i dalších zemích, včetně ČR, se přitom již nyní potýkají s poklesem cen uhlí.

Studie zahrnuje předmluvu bývalého polského ministra životního prostředí Macieje Nowického, podle kterého je tento scénář "uskutečnitelný" a "realistický". Polsko nyní vyrábí 90 % elektrické energie z uhlí. Podle studie by v zemi díky přechodu k obnovitelným zdrojům energie mohlo do roku 2030 vzniknout 100.000 pracovních míst. Scénář popisovaný ve studii by si vyžádal investice v objemu 264 miliard dolarů (téměř pět bilionů Kč). Oficiální polský energetický plán pro rok 2030 předpokládá, že uhlí zůstane základním prostředkem pro výrobu elektrické energie.

Polská společnost Jastrzebska Spólka Weglowa, která je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii, zaznamenala v prvním pololetí kvůli nízkým cenám uhlí propad zisku o téměř 80 % na 167 milionů zlotých (zhruba miliardu korun). Polská firma Kompania Weglowa, která je největším těžařem černého uhlí v EU, v srpnu uvedla, že kvůli propadu cen uhlí uvažuje o žádosti o státní pomoc.

 Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: