Polská pošta zamíří na burzu

1. 4. 2015

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 31.03.2015
  • Zdroj: E15

ilustrační obrázekPolská státní poštovní společnost Poczta Polska plánuje v příštím roce vstup na varšavskou akciovou burzu. Chce tak získat peníze na investice do logistických služeb a modernizace poboček.Více na: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/zahranicni-akcie/polska-posta-zamiri-na-burzu-potrebuje-penize-na-rozvoj-1174090#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylin

Podle prohlášení nová strategie počítá s tím, že firma se stane veřejně obchodovanou v roce 2016 a majoritní podíl zůstane i nadále v rukách státu. Prodej akcií má firmě zajistit kapitál nutný pro její rozvoj.

Společnost plánuje do roku 2019 investice ve výši 1,5 miliardy zlotých (deset miliard korun). Z primární nabídky hodlá získat několik stovek milionů zlotých, řekl novinářům generální ředitel Jerzy Jóźkowiak.

Pošta má rovněž zájem o koupi podílu 25 procent v Bank Pocztowy od největší banky v zemi PKO BP. Státní pošta by tak získala plnou kontrolu nad bankou. Jóźkowiak však dodal, že pošta zatím neučinila nabídku PKO BP. Ve svém účetnictví PKO stanovila hodnotu podílu v poštovní bance na 120 milionů zlotých.

Podobně jako Varšava vyřešil budoucnost stání pošty i Londýn. Britové v roce 2013 prodali na burze nebo rozdělili mezi zaměstnance dokonce většinu akcií Royal Mail. Britské poště zatím změna svědčí, v loňském finančním roce zvýšila zisk o 19 procent, akciím společnosti se ale přesto na burze příliš nedaří. Česká vláda přípravu transformace pošty na akciovou společnost loni zastavila.

Více na: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/zahranicni-akcie/polska-posta-zamiri-na-burzu-potrebuje-penize-na-rozvoj-1174090#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkZpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Varšavě. 

 

 

Tisknout Vaše hodnocení: