Polské doly se ocitají bez peněz na výplaty

21. 1. 2015

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 21.01.2015
  • Zdroj: ihned.cz

Ilustrační obrázekSotva polská premiérka Ewa Kopaczová vyřešila otázku restrukturalizace největší důlní firmy v EU Kompanie Weglowe (KW) - či spíše ustoupila odborům -, objevil se další problém. Katowicki Holding Weglowy (KHW), další státní důlní podnik, oznámil, že má peníze na provoz jen do dubna. A pokud nebude platit plán, podle něhož se měla původně měnit KW, tak bude mít existenční problémy i KHW, zaměstnávající ve čtyřech dolech necelých 18 tisíc horníků.

Šéf KHW Zygmunt Lukaszczyk minulý týden představil plán, jak oddlužit firmu tím, že se jeden z dolů, kde je velké množství metanu a špatná kvalita uhlí, předá státní společnosti SRK (Spółka Restrukturyzacji Kopalń), která by postupně důl utlumila. Proti tomu jsou ale odboráři, protože by to znamenalo ztrátu dvou tisíc pracovních míst.

Do SRK měly také zamířit doly z Kompanie Weglowe určené k restrukturalizaci. Některé z nich podle původního plánu měly přejmout polostátní energetické firmy. Společnost SRK by podle zákona, který nyní schvaluje polský Senát, měla dostat z rozpočtu tři miliardy zlotých na změny v KW. Po víkendové dohodě s odboráři se ale suma zřejmě zvýší.

Zároveň by další státní firma, Weglokoks, měla dostat dotaci, aby mohla nakoupit část dolů KW a vytvořit dceřinou firmu Nowa Kompania Weglowa.

Polská vláda ale bude muset ještě nový plán pomoci projednat s Bruselem jako „veřejnou pomoc". A vůbec není jisté, zda jí Brusel nový plán posvětí. Jaký bude v této složité situaci osud pomoci pro KHW, není ještě jasné. Je celkem možné, že se podobný scénář jako s Kompanií Weglowou bude za pár týdnů opakovat v Katovicích. To by pro vládu ve volebním roce bylo nanejvýš nepříjemné.

Původní vládní plán počítal s širším rámcem zákonů, které by umožnily restrukturalizovat státní důlní průmysl. Ten se po poklesu cen uhlí v posledních letech potýká s nadprodukcí drahého, a tudíž neprodejného uhlí, ale jak ukázal pokus o změnu Kompanie Weglowe, také se silným postavením odborů. Protestující kolegy z KW podpořili i horníci katovické firmy.

„Premiérka Kopaczová se bude muset zabývat další důlní firmou. Kompromis uzavřený s horníky KW jí může ulehčit rozhovory, nebo také povzbudit odboráře, aby vybojovali další ústupky ze strany slábnoucí vlády," domnívá se Andrzej Bobiński, analytik think tanku Polityka Insight.

A radikálně se také zhoršuje situace další polostátní důlní firmy, Jastrzebska Spolka Weglowa. U ní zatím hrozí, že nebude mít na výplacení 14. platu, která je plánovaná na únor. 

43,5 tisíce Kč hrubého je v přepočtu průměrný plat v polském hornictví, kde pracuje 171 tisíc lidí.

Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vitkovice-zahajuji-vyrobu-v-novem-polskem-zavode-loni-dosahly-zisku-1151026#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkZpracovalo zahraniční zastoupení CzechTrade ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: