Polsko druhým světovým lídrem ve výrobě nábytku

25. 10. 2012

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 23.10.2012
  • Zdroj: Velvyslanectví Polské republiky v Praze

Polsko je lídrem ve výrobě nábytku, stojí v nejnovější zprávě připravené v souvislosti s blížícím se veletrhem čalouněného nábytku ProMaTap v Lodži. Polské továrny opouští každým rokem více než 31 mil. pohovek, sof, křesel a židlí.

Z hlediska hodnoty prodeje lepších výsledků dosáhly pouze tři země: USA, Itálie a Čína. Pokud jde o počet vyrobeného nábytku, předstihla Polsko pouze Čína. V nábytkářském průmyslu pracuje v Polsku přes 62 tis. zaměstnanců.

V roce 2011 hodnota prodaného polského nábytku, matrací a sedaček do automobilů dosáhla více než 12 mld. PLN (72 mld. CZK). Rozvoj tohoto odvětví je pětkrát rychlejší než v celé Evropské unii a během minulého roku prodej nábytku vzrostl o 13 %. V tomto období polské firmy vyrobily přes 31 mil. pohovek, sof, kancelářských a odpočinkových křesel, židlí, matrací a sedaček do automobilů, letadel a dalších vozidel.

Dle zprávy 75 % nábytku bylo vyvezeno do zahraničí. Téměř polovinu nábytku exportovaného z Polska koupili odběratelé v Německu (cca 20 %). Mezi ostatní země, které dováží polský nábytek, patří hlavně Francie (20 %), Nizozemsko (8 %) a Švédsko (6 %).

Klíčovým faktorem pro volbu polského nábytku je u zahraničních odběratelů poměr ceny a kvality. Nábytek z Polska v ničem neustupuje západním výrobkům a je výrazně levnější. Průměrná cena 147 EUR za čalouněný nábytek vyrobený v západní Evropě je vyšší oproti průměrné ceně nábytku z Polska, která činí 90 EUR.

Zdroj: Portál oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví Polské Republiky v Praze, www.wyborcza.biz.

Zpracoval kolektiv obchodní mise MPO ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: