Polsko nechce spoléhat na ruský plyn, zdvojnásobí kapacitu dovozu ze Západu

6. 2. 2015

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 04.02.2015
  • Zdroj: e15.cz

ilustrační obrázekPolsko zvýšilo na více než dvojnásobek kapacitu zpětného toku v plynovodu Jamal, který vede z Ruska přes Polsko do Německa. Zpětný tok Jamalu umožňuje Polsku dovážet plyn ze Západu, a snížit tím závislost země na dovozu plynu z Ruska.Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/polsko-nechce-spolehat-na-rusky-plyn-zdvojnasobi-kapacitu-dovozu-ze-zapadu-1150948#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinVíce na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/polaci-chteji-propojit-svuj-plyn-s-evropskym-1155876#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylVíce na: http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/polsko-s-dluhy-ve-svycarske-mene-pomuze-ale-jen-trochu-1158053#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copyli

Polsko získalo poprvé možnost dovážet plyn potrubím ze Západu loni v dubnu, kdy upravilo infrastrukturu Jamalu a přečerpávací stanici v německém příhraničním městě Mallnow. Umožnění zpětného toku plynu je součástí širší snahy Evropské unie vystavět nová spojení a novou infrastrukturu kvůli zajištění bezpečnosti dodávek plynu.

Rozšíření stanice Mallnow nyní zvýšilo kapacitu zpětného toku přes Jamal na 5,5 miliardy krychlových metrů ročně z dosavadních 2,3 miliardy kubíků, sdělil podle agentury Reuters Gaz-System. Polsko spotřebovává ročně kolem 16 miliard kubíků plynu a jeho většina pochází z Ruska. Varšava nyní také buduje terminál pro dovoz a úpravu zkapalněného plynu (LNG) na pobřeží Baltského moře, který dál sníží závislost na ruském plynu.

K vybudování nového propojení plynovodů nebo posílení kapacity pro zpětné toky přistoupily v poslední době i další země střední a východní Evropy, včetně České republiky. Podnítily to časté spory o ceny plynu mezi Moskvou a Kyjevem, projekty zpětných toků pak loni zrychlila ukrajinská krize. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/polsko-nechce-spolehat-na-rusky-plyn-zdvojnasobi-kapacitu-dovozu-ze-zapadu-1150948#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

 Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/polaci-chteji-propojit-svuj-plyn-s-evropskym-1155876#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkVíce na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/polaci-chteji-propojit-svuj-plyn-s-evropskym-1155876#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkVíce na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vitkovice-zahajuji-vyrobu-v-novem-polskem-zavode-loni-dosahly-zisku-1151026#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkZpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Varšavě. 

 

Tisknout Vaše hodnocení: