Polsko prodává osminu v klíčové bance PKO BP, akcie na minimu od listopadu

23. 1. 2013

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 23.01.2013
  • Zdroj: Patria Online, a.s.

ilustrační obrázekPolské ministerstvo financí zahájilo prodej 11,8 % podílu v klíčové polské bance PKO Bank Polski (PKO BP). Majitele změní 10,3 % podíl, který ovládá vláda skrze svůj podíl v jiné polské bance BGK, což představuje 128 milionů akcií. Svůj 33,4 % podíl má na 31,9 % snížit polské ministerstvo financí, což znamená uvolnění zhruba 19 milionů akcií. Hodnota prodeje je odhadována kolem 1,6-1,7 miliardy amerických dolarů (přes 1,2 mld. eur a zhruba 5-5,3 miliardy polských zlotých). Polský ministr financí Budzanowski k transakci odmítl komentář.

Transakce je oznámena na dnešní závěr trhu s lock-up periodou 180 dní, nacenění je očekáváno v průběhu zítřka. Emise má být umístěna privátní cestou do rukou institucionálních investorů. Globálními koordinátory jsou banky Citigroup, Deutsche Bank a sama PKO BP. Spolupracují Credit Suisse, Espirito Santo, Goldman Sachs, Ipopema a Societe Generale.

Akcie PKO BP zareagovaly v úvodu obchodování poklesem až o 4,3 % k 34 PLN/akcie, což znamená pokles na dvouměsíční minima titulu. Dnešní zobchodovaný objem již přesáhl 180 % tříměsíčního denního průměru.

grafPKO Bank Polski, ve které nyní drží stát podíl přímo 33,39 % a nepřímo skrze státem plně kontrolovanou banku Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podíl 10,25 %, disponuje tržní kapitalizací kolem 44,13 mld. PLN. Polská vláda bance BGK posvětila strategii rozšíření svých dlouhodobých investic do vysokonapěťových energetických sítí v zemi. Naproti tomu zdroje z prodeje podílu v PKO BP má státní banka BGK moci využít na navýšení úvěrování.

Analytici očekávají, že nadcházející výsledková sezóna polských bank za 4Q12 ukáže na použití zisků, na posílení úvěrování do slábnoucí polské ekonomiky. Banky BRE a Millenium očekávají, že spotřebitelské financování a tedy strana soukromé domácí poptávky převezme roli motoru růstu namísto dosavadních hypoték a firem. Celkově sentiment v polském bankovním sektoru vykazuje zhoršování proti celému trhu.

Polsko prodává aktiva kvůli posílení zdrojů rozpočtu a prostředkům na investice. Ministerstvo financí dnes zahajuje IPO 25 % podílu ve varšavské realitní skupině Grupa PHN SA. Dalšími nabídkami, které v průběhu roku 2013 přijdou, by měl být prodej podílu v energetice Energa SA a pojišťovně PZU SA.

Zdroj: http://www.patria.cz/

Zpracoval kolektiv pracovníků obchodní mise MPO ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: