Polsko snížilo sazby o 50 baz. bodů

9. 10. 2014

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 09.10.2014
  • Zdroj: http://www.patria.cz

Ilustrační obrázekTaké Poláci ukázali, že i oni umí trhy překvapit, když jejich centrální banka (NBP) na zasedání po patnáctiměsíční odmlce opět uvolnila měnovou politiku, avšak razantněji než většina zainteresovaných očekávala. Snížením sazeb o 50 bazických bodů totiž překvapila většinu trhu, o čemž nakonec svědčí i bezprostřední reakce zlotého, jenž oslabil.

Hlavním důvodem pro snížení sazeb je nízká míra inflace a zhoršující se vyhlídky na zachování rychlého tempa hospodářského růstu. Ty podle NBP zvyšují riziko, že inflace zůstane pod cílem (2,5 %) i ve střednědobém horizontu. Výše zmíněné ekonomické faktory však podle nás neodezní a protiinflačním rizikem je minimálně z krátkodobého pohledu i politika ECB. Proto v tuto chvíli čekáme pokles úrokových sazeb o 25 bps i na listopadovém zasedání. Kromě probíhající krize na Ukrajině a jejích dopadů jde zejména o zřetelné zpomalení růstu evropské ekonomiky (včetně Německa). Ty prostřednictvím svého vlivu na nižší poptávku po polském zboží podrývají její potenciální proinflační působení.

Razantní snížení sazeb v říjnu lze vnímat mnoha způsoby. To dokumentovaly i komentáře prezidenta NBP Belky na tiskové konferenci. Belka byl o něco opatrnější než tiskové prohlášení a uvedl, že očekávání vývoje sazeb obsažená v cenách dluhopisů mohou být přehnaná. Zároveň uvedl, že říjnové rozhodnutí může i nemusí být počátkem nového cyklu snižování sazeb a že by podle názoru jeho i členů, kteří pokles sazeb podpořili, měla banka při úpravě sazeb postupovat rychle.

V současné chvíli se nicméně zdá, že pokles sazeb i v listopadu (o 25 bazických bodů) je pravděpodobnější variantou, než jednorázové snížení sazeb (byť celkem výrazné). Následně by měla zavládnout jejich stabilita. NBP proto může snížit sazby i na příštím zasedání.

Zpracovalo zahraniční zastoupení CzechTrade ve Varšavě.

 

Tisknout Vaše hodnocení: