Polsko vybuduje vzdušný štít. Začne raketami země-vzduch

26. 11. 2014

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 20.11.2014
  • Zdroj: www.ctk.cz

Ilustrační obrázekPolsko již několik let provádí rozsáhlou modernizaci svých ozbrojených sil. Po zabrání Krymu Ruskem tento program urychluje.

Varšava  - Polsko, které si chce vybudovat vlastní štít protivzdušné obrany, v pondělí vyzvalo výrobce raket země-vzduch k zahájení „technického dialogu“ ohledně objednávky systému krátkého dosahu. Podle agentury AFP to ve svém prohlášení uvedlo ministerstvo obrany.

Tento systém má být součástí protiraketového a protileteckého štítu, který Varšava plánuje vybudovat. Tvořit ho mají rakety velmi krátkého, krátkého a středního doletu. Celkové náklady tohoto štítu se odhadují na zhruba 30 miliard zlotých (197 miliard korun).

Podrobné specifikace systému krátkého dosahu mají být upřesněny do roku 2015 a jeho dodavatel by pak měl být znám v roce 2016, upřesnili podle AFP představitelé ministerstva.

Pokud jde o tendr, který se týká systému protiraketové a protiletecké obrany středního dosahu, polská vláda vybrala koncem června pouze dva kandidáty - francouzskou firmu Thales a americkou Raytheon. Náklady tohoto kontraktu rozvrženého na období deseti let se odhadují na přibližně šest miliard eur (téměř 40 miliard korun).

Polský prezident Bronislaw Komorowski v říjnu prohlásil, že Polsko je „rozhodnuto realizovat svůj protiraketový a protiletecký štít, který bude důležitý nejen pro Polsko“. A jak dodal, využije při tom amerických prvků.

Severoatlantická aliance se v roce 2010 rozhodla vytvořit štít pro všechny své členské státy s využitím techniky a technologií Spojených států. Realizace tohoto projektu ale potrvá řadu let. Zamýšlený štít se také stal jedním z hlavních problémů ve vztazích aliance s Ruskem, které ho považuje za hrozbu pro svou bezpečnost.

Polsko již několik let provádí rozsáhlou modernizaci svých ozbrojených sil. Po zabrání Krymu Ruskem a v souvislosti s podporou, poskytovanou Moskvou proruským separatistům na východě Ukrajiny tento program nyní urychluje. Podle AFP na něj chce celkově vydat 140 miliard zlotých (921 miliard korun).

Zpracovalo zahraniční zastoupení CzechTrade ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: