Polsko zdvojnásobilo růst, ekonomiku rozhýbaly investice i spotřeba

5. 2. 2015

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 04.02.2015
  • Zdroj: e15.cz

ilustrační obrázekPolská ekonomika loni zrychlila tempo růstu. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 3,3 procenta z předloňských 1,7 procenta, odhadl v předběžných údajích polský statistický úřad. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje spotřebitelů a nárůst investic.

Více na: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/makroekonomicka-data/polsko-zdvojnasobilo-rust-ekonomiku-rozhybaly-investice-i-spotreba-1156993#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkÚdaje zveřejnila také Velká Británie, které se také dařilo. Dosáhla nejvyššího růstu za sedm let ve výší 2,6 procenta. Pomohl ji hlavně nárůst počtu obyvatel.

Domácí poptávka v Polsku loni stoupla o 4,6 procenta. V předloňském roce činil její růst pouhých 0,2 procenta. Fixní investice, mezi které patří třeba investice do zařízení a staveb, se loni zvýšily o více než devět procent po nárůstu o 0,9 procenta v předešlém roce. Zvýšila se i spotřeba polských domácností, která byla oproti předešlému roku vyšší o tři procenta.

Polsko je jedinou zemí Evropské unie, která se za finanční krize vyhnula recesi a zažívá nepřetržitý ekonomický růst už více než 20 let. Pokud se dnešní odhady potvrdí, bylo by loňské tempo růstu nejrychlejší od roku 2011.

Pro srovnání, britská ekonomika podle souběžně zveřejněného odhadu loni stoupla o 2,6 procenta. Česká republika rostla o 2,3 procenta, tvrdí odhad České bankovní asociace.

Více na: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/makroekonomicka-data/polsko-zdvojnasobilo-rust-ekonomiku-rozhybaly-investice-i-spotreba-1156993#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkZpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Varšavě. 

 

Tisknout Vaše hodnocení: