Polský majitel Unipetrolu chce další ropná ložiska v Severní Americe

30. 6. 2015

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 29.06.2015

ilustrační obrázek Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, usiluje o převzetí dalších ropných ložisek v Severní Americe. Zároveň šéf polské skupiny řekl, že chce na pumpách prodávat kromě pohonných hmot a běžného občerstvení i finanční či pojistné služby.

V rozhovoru s polským listem Dziennik Gazeta Prawna to sdělil generální ředitel podniku Jacek Krawiec.

„Zatím jsme investovali kolem 1,2 miliardy zlotých (téměř osm miliard korun) do ložisek v Kanadě,“ řekl Krawiec. „To ale není konec. Letos chceme v Severní Americe dokončit další akvizici,“ dodal.

PKN bude podle svého šéfa rovněž pokračovat v průzkumu ložisek břidličného plynu v Polsku, od kterého již řada firem ustoupila kvůli obtížným geologickým podmínkám a byrokratické zátěži. „Stále se domníváme, že příchod technologií umožňujících běžnou těžbu (břidličného plynu v Polsku) je pouze otázkou času,“ řekl Krawiec.

PKN Orlen chce i na českých pumpách prodávat další služby

Český Unipetrol, který je součástí polské skupiny od roku 2005, se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Do skupiny PKN patří rovněž nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic v Česku Benzina.

PKN již dříve oznámila, že chce zvýšit svůj podíl na maloobchodním trhu pohonných hmot a sleduje možnost získání dalších čerpacích stanic na území Německa a Česka.

„Co se týče zahraničních trhů, máme zájem o další rozvoj svých sítí v Německu, České republice a dalších evropských zemích,“ řekl Krawiec listu Dziennik Gazeta Prawna. Dodal, že firma chce využít svou distribuční síť k nabídce dalších služeb, a to v oblasti elektronického obchodu, finančnictví a pojišťovnictví. 

Zdroj: iDNES.cz, ČTK
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: