Polští zemědělci za deset let zdvojnásobili své příjmy

23. 12. 2014

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 22.12.2014
  • Zdroj: http://e15.cz

Ilustrační obrázek Sankce na dovoz potravinářských výrobků, které uvalilo Rusko, tvrdě dopadnou na polské zemědělce. V uplynulé dekádě si však nevedli špatně. Od vstupu země do EU v roce 2004 se jejich příjmy zdvojnásobily. Vyplývá to z nejnovější studie agentury Sedlak&Sedlak, které porovnávala disponibilní příjmy domácností za posledních deset let.

Zatímco v roce 2004 hospodařila rodina zemědělce v průměru s 2298 zlotými (15 300 korun) měsíčně, loni to bylo 4750 zlotých (28 200 korun). To představuje nárůst o 107 procent. Pro srovnání – průměrná mzda v zemědělském sektoru stoupla v Česku ve stejné době o 56 procent.

Domácnosti polských zemědělců jsou tak dnes na tom lépe než rodiny závislé na příjmu ze zaměstnaneckého platu v jiných sektorech. Oproti osobám samostatně výdělečně činným nicméně polští farmáři vydělávají v průměru o 310 zlotých (2100 korun) měsíčně méně.

Za vzrůstem disponibilních příjmů jsou podle studie Sedlak&Sedlak platby z EU a národní dotace, ale třeba i protipovodňová a protierozní opatření. Vyšší výdělky mají ale i svou odvrácenou stránku - jsou stále závislé na přízni počasí a na exportních příležitostech.

Navíc polská zemědělská produkce prošla stejnou proměnou jako ta česká. Zpřísnila se byrokracie i ekologické předpisy, pěstuje se více energetických plodin a klesla plocha osázená pícninami.

Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/zemedelstvi/polsti-zemedelci-za-deset-let-zdvojnasobili-sve-prijmy-1111598#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Zpracovalo zahraniční zastoupení CzechTrade ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: