Pondělí 2. května je posledním dnem pro odevzdání přehledů sociálce a ZP

2. 5. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Pondělí 2. května je posledním dnem pro odevzdání přehledů sociálce a ZP Do pondělí 2. května musejí osoby samostatně výdělečně činné podat Přehled o příjmech a výdajích za rok 2015 zdravotním pojišťovnám a České správě sociálního zabezpečení. Tuto povinnost splní všechny OSVČ, které v roce 2015 vykonávaly činnost – tedy bez ohledu na to, jaká byla výše jejich příjmů.

OSVČ, jejichž příjmy nedosáhly za lonský rok výše 15 tisíc korun, sice nemusejí berním úředníkům posílat přiznání k dani z příjmu, odevzdání přehledů pro sociálku a zdravotní pojišťovnu se ale nevyhnou.

Výjimku tvoří podnikatelské subjekty nebo živnostníci, kteří mají ze zákona povinný audit, případně jim přiznání k dani z příjmu vyplňuje daňový poradce. Ti mají zatím dostatek času – a to až do konce července. Zdravotní pojišťovně i ČSSZ ovšem musejí tuto skutečnost oznámit do 30.dubna.

Protože OSVČ v přehledech pro sociálku často chybují, mohou se při vyplňování řídit detailními pokyny Pokyny k vyplnění přehledu, řádek po řádku, které najdou na webu ČSSZ.

Tiskopisy formulářů pro vaši příslušnou zdravotní pojišťovnu i ČSSZ najdete ve speciálu Daně z příjmu 2015 na BusinessInfo.cz. Připomínáme, že stačí vyplnit interaktivní formulář, který funguje zároveň jako kalkulačka a případnou výši doplatků spočítá sám.

Informace o výši záloh na loňský i letošní rok, sankcích za případné nesplnění povinností i další podrobnosti si přečtěte v textu Živnostníky čeká další povinnost: Odevzdání přehledů pro ČSSZ a pojišťovny na BusinessInfo.cz.

(jap)

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek