Postoj nové kanadské vlády ke smlouvě CETA mezi Kanadou a EU

26. 1. 2016

  • Země: Kanada
  • Datum zveřejnění: 25.01.2016

Ilustrační obrázekNová kanadská vláda chce být objektivní a nezaujatá, pokud jde o kontroverzní investor-stát arbitrážní doložku, která je součástí návrhu komplexní hospodářské a obchodní dohody s Evropskou unií CETA, říká David Lametti, liberální parlamentní tajemník ministra obchodu Chrystia Freeland.

CETA je jednou z hlavních priorit vlády v oblasti mezinárodního obchodu pro rok 2016, řekl pan Lametti. To znamená dohodu podepsat a ratifikovat, a "ujistit se, že Evropané ratifikují smlouvu taktéž," řekl.

Dokončení CETA bylo pozdrženo o měsíce tím, co pan Lametti popsal jako "vážné obavy" ze strany politiků, lobistických skupin a některých členů veřejnosti v Evropě o znění doložky známé jako ISDS- doložka, která řeší spory investora se státem a je součástí vyjednávaného textu. Tato doložka diktuje podmínky, za kterých by mohla firma žalovat národní vládu za to, co považuje za diskriminační zacházení, a na jakých základech bude rozhodováno.

Kanadská vláda je "ochotna řešit tyto problémy," řekl pan Lametti.

"Víme, že ISDS je problém. Máme k tomu myslím, docela rozumný a otevřený přístup. S dohodou tak jak byla koncipována nemáme problémy a budeme se snažit zapojit všechny naše evropské partnery, abychom tuto dohodu dovedli do zdárného konce, "řekl.

Bývalá konzervativní vláda Kanady si stála pevně za tím, že dohoda by měla být podepsána a ratifikována, tak jak bylo dohodnuto, včetně doložek ISDS. Jednání o dohodě skončila v srpnu 2014, a od té doby se neposunula za tzv. "právní prověrku a překlad".

Nová liberální vláda má dlouhý seznam dalších slibů týkajících se mezinárodního obchodu, které udělala během předvolební kampaně a v prvních dnech vlády. Mezi ně patří práce na nastavení plánů pro automobilový a mlékárenský průmysl a další odvětví, která jsou negativně ovlivněna probíhajícími obchodními dohodami, dále náhradu za zvýšení nákladů občanů za léky, které vyplynou jako důsledky z dohody CETA. Vláda se též zavázala vypracovat exportní strategii na pomoc podnikům při vývozu svých výrobků, dále spolupracovat s Mexikem a Spojenými státy na severoamerické strategii čisté energie a na snížení administrativní zátěže pro zahraniční investory a kanadské firmy operující v oblasti mezinárodního obchodu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Calgary.

 

Tisknout Vaše hodnocení: