Postsovětská Mezinárodní investiční banka ručí českým exportérům

15. 8. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Postsovětská Mezinárodní investiční banka ručí českým exportérům Moskvou kontrolovaná Mezinárodní investiční banka posiluje svou roli v českém byznysu. Jen v uplynulém měsíci poskytla milionové záruky dvěma českým exportérům do Běloruska, královéhradeckému Montsu a Východočeským plynárenským strojírnám. Banka se tak stala konkurencí státního EGAP, pro domácí byznysmeny často znamenala garanta poslední instance.

„Zkoušeli jsme různé varianty pojištění našeho exportu na východ. Oslovených společností byla řada včetně EGAP a nikdy to k ničemu nevedlo. Vyhodnotily rizika a odmítly,“ uvádí šéf strojíren Aleš Klouda. Až záruky MIB firmě umožnily vyvézt do Běloruska cisterny za bezmála šest milionů korun. Partnerem obchodu v Minsku je tamní banka Belinvestbank, úvěr profinancovala ČSOB.

Ta je v Česku pro MIB takřka dvorním obchodním partnerem. Přes ČSOB a běloruskou Belagroprombank proběhl i obchod s firmou Monts a na jaře i s otrokovickým Prozaxem či Energo Choceň. MIB, ve které má menšinový podíl i český stát, má podle zdrojů deníku E15 v Česku uzavřeny obchody za 4,4 milionu eur.

Rozjednány jsou záruky za kontrakty v hodnotě přesahující dvojnásobek této částky. „Obecně jde o transakce na podporu exportních dodávek technologicky vyspělých zařízení větších českých firem, momentálně posuzujeme více potenciálních obchodů s českými firmami,“ uvádí mluvčí MIB Michal Košina.

Česko má třetí největší díl

MIB je pozůstatkem hospodářských struktur socialistické éry. Kontrolní, 55procentní podíl v bance vlastní Rusko, Česko je s více než 12 procenty třetím největším akcionářem MIB, členy jsou někdejší země Rady vzájemné hospodářské pomoci jako Bulharsko, Kuba, Mongolsko, Rumunsko, Slovensko nebo Vietnam.

Banka hodlá v Česku poskytovat domácím exportérům garance za dodávky do Ruska. Perspektivně hodlá MIB nabídnout českým firmám i přímé financování. To ale zatím aktuální podmínky na trhu neumožňují.

Peníze na úvěry banka získává z příspěvků členských zemí, především ale emisemi dluhopisů. Od dubna loňského roku vydala bondy za takřka 200 milionů eur, v příštích kolech hodlá investorům nabídnout dluhopisy v Maďarsku a Rumunsku, výhledově pak i v Česku.

Převzato z deníku E15
Autor článku: Jaroslav Bukovský

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek