Potravinářský průmysl Rakouska: Tlak obchodníků v budoucnu ještě stoupne

14. 6. 2017

  • Země: AT - Rakousko
  • Datum zveřejnění: 14.06.2017

155241989-web.jpgTlak obchodníků na potravinářský průmysl se postupně zvětšuje. Důvodem jsou vlastní značky obchodních řetězců.

V roce 2016 se potravinářskému průmyslu v Rakousku nebývale dařilo, 200 podniků s 26 000 zaměstnanci dosáhlo produkce za téměř 8,1 miliard eur. Za tímto zlepšením stojí především daňová reforma, která i konzumentům ušetřila peněženky a tím posílila kupní sílu. Nezanedbatelných aspektem je i zvýšení konzumace díky uprchlíkům a velkým fotbalovým akcím, kde profitují především nápoje a pochutiny.

Velký problém pro potravinářský průmysl představují obchodní řetězce, které se čím dál častěji představují i jako producenti. To zvyšuje tlak na průmysl, především to ovlivňuje masnou výrobu. Negativní cenová spirála začíná u masových slev obchodníků svých vlastních značek. Výrobci na to reagují zvyšováním exportu, který se stává pro průmysl nepostradatelnou opěrou. Export zaručuje práci a zvyšování zisku: plus 3,6 % čímž se dosáhla poprvé hranice 6 miliard eur. Agrární sektor si polepšil o 3,3 % a tím se vyšplhal na 10,4 miliard eur. V roce 2016 byla exportní kvóta 65 %.

Rakousko podporuje i volný obchod, ale požaduje férové podmínky pro všechny. 6 z 10 vydělaných eur pochází v Rakousku z exportu. Dalším kladem volného obchodu by bylo, že zvýšení byť jen o 1% s sebou přinese 10 000 nových pracovních míst. Na exportním celosvětovém žebříčku je Rakousko na 7. místě.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni.

Zdroj: Regal 5/2017

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: