Pozitivní vývoj je i v oblasti investic v Ekvádoru

9. 3. 2018

  • Země: EC - Ekvádor
  • Datum zveřejnění: 08.03.2018

V Ekvádoru díky snížení daňového zatížení oproti minulému roku, klesly i ceny zboží. Výběr daní se však o 6,7 % zvýšil. Pokud srovnáme inflaci se zeměmi Mercosuru, tak je v Ekvádoru nejnižší. Že dochází k pozitivními ekonomickému růstu dokazuje i HDP, které je v současné době na 1,3 % a předpokládá se, že se v dalších letech dostane na úroveň 4%.
Pozitivní vývoj je i v oblasti investic, které zde jen během prvních dvou měsíců tohoto roku překročily $ 900 milionů, což je více než během posledních tří let. Předpokládá se tak, že tento rok bude pro Ekvádor přelomový. Ministerstvo zahraničního obchodu má za cíl v tomto trendu pokračovat a přitáhnout do země v následujících pěti letech přímé investice ve výši $ 15 000 milionů, které by měly putovat především do soukromého sektoru, průmyslu, energetiky a telekomunikací. Vláda nedisponuje dostatečnými kapacitami pro financování veškeré infrastruktury a dalších služeb, a proto se otevírá větší prostor pro soukromé firmy.
Vláda však čím dál více investuje a posiluje kapacity místních vlád, s cílem rozvíjet projekty orientující se na snížení chudoby a zabezpečení základních potřeb venkovského obyvatelstva. Významný je například čtyřletý projekt Dinaminga, který si klade za cíl posílit obchodní a technické kapacity několika tisíc rodin, jež jsou významnými producenty zemědělských produktů. Snahou je také zlepšit jejich konkurenceschopnost a produktivitu. Též díky programu AL-Invest, vzájemné spolupráce Ekvádoru s EU, již stovky menších a středních podniků zvýšilo svůj výnos.
Po několika měsících vyjednávání mezi Ekvádorem a EFTA jsou obě strany připravené podepsat dohodu, díky které se nabídka ekvádorského exportu rozšíří do celé Evropy. Taková dohoda je již sjednaná s Kolumbií, Peru i dalšími zeměmi regionu.

Vypracoval: Tým zahrinční kanceláře CzechTrade Lima
Zdroj: www.eltelegrafo.com.ec

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: