Pozvánka na mezinárodní výstavu zemědělství, zemědělské technologie a rybolovu v Tunisku

14. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Pozvánka na mezinárodní výstavu zemědělství, zemědělské technologie a rybolovu v Tunisku Tunisko je zemědělskou zemí a národní potravinová soběstačnost je rozhodujícím kritériem probíhající modernizace země. Česká republika je známa robustností a spolehlivostí zemědělské mechanizace, a proto byla vyzvána organizátory prostřednictvím velvyslanectví v Tunisu k aktivní účasti na SIAMAP, která probíhá v roce 2017 jako bienále a je druhou největší zemědělskou výstavou v severní Africe.

Zemědělství vytváří 8,5 % hrubého domácího produktu Tuniska, zaměstnává 16,3 % obyvatelstva, 9,3 % zemědělské produkce se vyváží. V Tunisku pokračuje konsolidace, rok 2016 byl pro Českou republiku z hlediska růstu objemu zahraničního obchodu v Tunisku příznivý a projevil se s skokovým nárůstem o 41 %.

V roce 2016 se v Tunisku uskutečnila Mezinárodní investiční konference Tunisia 2020, která zmobilizovala celou zemi a pozitivně ovlivnila odhady růstu ekonomiky země v nadcházejícím období.

SIAMAP očekává účast 500 vystavovatelů a 200 000 návštěvníků, výstavu zahájí prezident Tuniské republiky. V roce 2015 SIAMAP navštívilo 50 oficiálních delegací. Výslava proběhne na předměstí hlavního města, motto výstavy: SIAMAP – vektor moderního proexportního a udržitelného zemědělství. SIAMAP je tematicky rozdělen na chov dobytka (skopové, hovězí, drůbež, chov králíků a včelařství), zemědělskou mechanizaci (zelinářství, sadařství, školky ovocných a okrasných stromů, květinářství, aromatické byliny a léčivky), rybolov (8 % zemědělské produkce).

Příležitostí pro Českou republiku je v Tunisku chybějící mechanizace při zpracovnání zemědělské produkce (lahvování olivového oleje, ošetření a zpracování citrusů, balení datlí...). Proto lze účast v podnikatelské misi k získání vlastních zkušeností s tuniským trhem nanejvýš doporučit.

K výzvě doplňujeme informaci, že na konci roku 2017 proběhne v Tunisku 4. zasedání smíšené Česko-tuniské komise pro ekonomickou spolupráci s SIAMAP je vhodnou příležitostí k zařazení podnikatelského doprovodu do české delegace.

Velvyslanectví České republiky v Tunisku vyzývá české firmy, které mají o účast v doprovodné podnikatelské misi konané v souvislosti se 4. zasedáním smíšené Česko-tuniské komise pro ekonomickou spolupráci zájem, o jeho vyjádření na e-mailovou adresu: commerce_tunis@mzv.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tunisu (Tunisko). Autor: Ing.Pavel ČERNÝ, CSc., obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek