Pracovní cesta velvyslance ČR do Voroněžské oblasti (Rusko)

24. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Pracovní cesta velvyslance ČR do Voroněžské oblasti (Rusko) Ve dnech 19. a 20. května 2016 uskutečnil velvyslanec V. Remek pracovní cestu do Voroněžské oblasti Ruské federace. Během své návštěvy jednal s nejvyšším představitelem oblasti, gubernátorem A. Gordejevem a dalšími významnými představiteli regionu. Při jednání si obě strany potvrdily zájem na dalším rozvoji vzájemných vztahů, a to zejména v obchodně-ekonomické oblasti.

Velvyslanec uvedl, že v regionu je aktivních několik českých firem, které působí převážně v oblasti zemědělství a zemědělské techniky. Gubernátor v návaznosti na přechozí jednání v ČR potvrdil zájem o české technologie s cílem lokalizace výroby na území regionu. Jako další možné směry rozvoje vzájemných vztahů byly zmíněny spolupráce v oblasti školství, zejm. v oboru technického vzdělávání a posílení přímých styků mezi partnerským městem a regionem (Brnem a Jihomoravským krajem).

Dne 20. května 2016 se velvyslanec a gubernátor zúčastnili slavnostního zahájení české investice firmy Agrostroj Pelhřimov, největšího českého výrobce zemědělských strojů, která plánuje ve městě Bobrov ve Voroněžské oblasti vybudovat nový závod na výrobu zemědělských přívěsů a návěsné techniky. Jedná se o jeden s tzv. perspektivních projektů vzájemné spolupráce projednaných v rámci 9. zasedání mezivládní komise ČR-RF v březnu 2016 v Praze. Celková česká investice by měla postupně dosáhnout hodnoty 4 mld. rublů (cca 1,5 mld. CZK).

Generální ředitel společnosti Agrostroj Pelhřimov při oficiálním otevření uvedl, že předpokládané dokončení první etapy výstavby nových výrobních kapacit je konec roku 2018. Předpokládá se, že tímto v Bobrovském okrese vznikne asi 200 nových pracovních míst. Agrostroj Pelhřimov ale již nyní školí své nové ruské pracovníky podle speciálních osnov vyvinutých českou stranou. Oficiálního položení základního kamene nového závodu se kromě významných představitelů regionu zúčastnili mj. ředitelé zahraničních partnerů Agrostroje – německé firmy CLAAS a amerického strojírenského koncernu John Deere.

Během svého pobytu se velvyslanec setkal s rektorem a studenty Voroněžské státní univerzity. Ta patří vůbec k nejaktivnějším v celém Rusku, pokud jde o spolupráci s EU; dosud realizovali celkem 21 společných projektů (v rámci TEMPUS, ERASMUS a dal.). Na univerzitě aktuálně studuje na 18 fakultách cca 20 tisíc studentů, z toho cca jeden tisíc zahraničních.

Jedním z nabízených programů je také studium českého jazyka. Rektor univerzity při jednání potvrdil zájem o spolupráci s ČR, např. podílet se na přípravě specializovaných pracovníků v daných oborech a předložil konkrétní náměty.

Voroněžská oblast se nachází na jihovýchodě země, cca 500 km od Moskvy. Hlavní město Voroněž má více než jeden mil. obyvatel. Jedná se o „mladé“, studentské město s celkovým počtem asi 140 tisíc studentů. Oblast je jedním z nejvýznamnějších zemědělských regionů v Ruské federaci, typické jsou zde úrodné černozemě.

Vzhledem k charakteru regionu je Voroněžská oblast perspektivní zejména pro intenzivnější vzájemnou spolupráci v oblasti zemědělství a zemědělské techniky. Proto v dubnu 2016 navštívila Voroněžskou oblast nová zemědělská diplomatka ZÚ Moskva.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek