Praha má plán se stát Smart City

7. 6. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Pražský magistrát se pokouší z metropole udělat chytré město, zatím jenom na papíře.

Hlavní město, sázející dlouhá léta na své historické centrum, zakonzervované památky a výhledy na Pražský hrad, opatrně koketuje s moderními technologiemi. Progresivním světovým metropolím mají Prahu v první fázi přiblížit třeba chytré popelnice, které samy vylisují odpadky, anebo osvětlení, které mimo jiné dokáže vypočítat volná parkovací místa. Instalovat je chce radnice v rezidenčních i parkovacích zónách. „Kde můžete zaparkovat, zjistíte jednoduše pomocí aplikace,“ popsala týdeníku Euro primátorka Adriana Krnáčová.

Praha má tedy vizi. Ovšem kdy – a jestli – Praha skutečně bude „smart“, není prozatím vůbec jisté. Jediné, k čemu se současné vedení města zavázalo, je vytvořit pracovní skupinu složenou z úředníků i odborníků na informační technologie, kteří by měli futuristickou vizi Prahy uvést v život. A hlavně – najít firmy, které techniku dodají. Role magistrátu v celém projektu má být podle primátorky Krnáčové spíše koordinační. Investice se mají přesunout na soukromé investory, Praha chce „napomoci dialogu“ a umést firmám cestičku. První zájemci už se údajně ozvali, ale jmenovat nikoho konkrétního úřad nechce.

Pomineme-li tento „detail“, nalinkovala magistrátní poradní skupina Smart Prague městu velkolepou budoucnost. Tak například navrhuje kompletní vybavení městské hromadné dopravy bezkontaktními terminály pro placení, vybudování desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – pilotní projekt počítá rovnou se stovkou, plánuje jedno společné datacentrum. A chce se také zaměřit na potravinovou a hlavně energetickou soběstačnost města, třeba v podobě bioplynové stanice. Pokud bude magistrát stavět, do budoucna už jen nízkoenergeticky, například s ohledem na šetrné využívání vody včetně té dešťové.

Hlavní město může podle německých expertů nahoru táhnout mladé a vzdělané obyvatelstvo a ekonomická síla metropole.

Ale všechno je zatím jen ve fázi vizí, kterých už si Praha nechala zpracovat několik, například studii na rozvoj elektromobility, která skončila někde v magistrátním archivu. Vizi chytré Prahy prozatím nikdo ani nerozvíjí, existují jen webové stránky. Takže něco konkrétnějšího nelze očekávat dříve než za několik let.

Německá doporučení

Postrčit do budoucnosti mělo Prahu vítězství v prvním ročníku projektu Morgenstadt City Challenge, který organizuje německý vědeckovýzkumný institut Fraunhofer. Ten se na základě analýzy šesti světových měst (Berlína, Freiburgu, Kodaně, New Yorku, Tokia a Singapuru) pokusil vypracovat strategii pro udržitelný rozvoj měst budoucnosti. A Prahu vybral jako jedno z pilotních měst. Z rok trvajícího zkoumání současné situace našeho hlavního města vyšla studie a celkem 25 doporučení, která by se dala zapracovat do strategického plánu města, jejž Praha momentálně dokončuje.

„Tato analýza pomůže Praze určit, na jaké oblasti by se měla v příštích letech soustředit, a poslouží i jako podklad pro tvorbu strategie dlouhodobého rozvoje Prahy,“ řekl týdeníku Euro tiskový mluvčí Institutu plánování a rozvoje Adam Švejda. Doporučení se podle primátorky shodují také s Metropolitním plánem. „Přišel v tu nejvhodnější chvíli, protože se problematika Smart City dává velmi rychle do pohybu. Téma je teď aktuální víc než kdykoli jindy,“ tvrdí Krnáčová.

Oživit moderními technologiemi chce magistrát například centrum města, kterým se prodírají turisté po stále stejných „vyšlapaných cestičkách“ lemovaných krámky a obchody s brakovými suvenýry. Méně probádaná zákoutí města jim má ukázat mobilní aplikace.

„Přednedávnem jsme třeba z nevyužitých radničních domů na Staroměstském náměstí vytvořili takzvaný kreativní klastr, od kterého si hodně slibuji. Turisté jen málokdy opouštějí Královskou cestu. Praha je zatím spíše takový živý skanzen, ale podle mě toho může nabídnout mnohem více,“ míní Krnáčová. Pod slovy kreativní klastr se schovává místo pro přednášky i komunitní setkávání.

„Inspiraci jsme čerpali v zahraničí. Podobné projekty fungují v Budapešti, Lodži nebo třeba Amsterdamu, kde kreativní klastr vybudovali v bývalých docích. Dobrým příkladem je třeba i košická Tabačka, která se stala přirozeným centrem pro různá mezioborová setkání, a stejně tak by tomu mělo být v Praze,“ nechala se už dříve slyšet primátorka. Patrně nikde jinde však nemají „kreativní klastr“ na možná nejlukrativnější adrese ve městě.

S některými návrhy expertů Fraunhoferova institutu už počítá chystaný Metropolitní plán – třeba s novými městskými čtvrtěmi s vysokým inovačním potenciálem. Taková čtvrš by mohla podle analýzy vzniknout například v pražských Holešovicích nebo na Nákladovém nádraží “ižkov. Cílem je přilákat firmy z perspektivních odvětví, propojit byznys s akademickou sférou, ale zároveň získat mladé rodiny, které by ve čtvrtích chtěly bydlet.

Jedno webové rozhraní

Jedním z nápadů, které mají Prahu posunout k modernějším městům, je vznik jednotného datového a analytického centra nebo webového rozhraní, které by poskytlo otevřená data o městě a jeho organizacích. Má zprostředkovat dialog mezi magistrátem a občany, podpořit transparentní rozhodování a zapříčinit konec dublování procesů a aktivit.

V současnosti magistrát shromažďuje podle ředitelky radnice Martiny Děvěrové data chaoticky a neumí je využívat. „Data nemáme utříděná, nesdílíme je, každý samostatně pořizuje, co potřebuje,“ podotkla na konferenci Morgenstadt: City Lab. Od moderního datového úložiště si Praha mimo jiné slibuje, že ho bude využívat jako virtuální tržiště, bude na něm fungovat rozpočet a má zprostředkovávat open data. Propojí magistrát s městskými částmi.

Současnou nesystematickou práci s daty kritizuje i předseda krajského sdružení Pirátů v Praze Ondřej Profant: „Zatím se zapojuje jen ten, kdo má zájem.“ Internetová komunikace má hrát v současném snažení města stěžejní roli, na „smart stránkách“ Praha láká občany i firmy, aby se zapojili se svými projekty a nápady do budování města zítřka. Bez záruky, že se najde někdo ochotný zaplatit za to, aby ty nápady získaly reálnější obrysy. Protože Krnáčové Praha chce být natolik „chytrá“, že platit nehodlá nic.

Hlavní město může podle německých expertů nahoru táhnout mladé a vzdělané obyvatelstvo a ekonomická síla metropole. Oživit moderními technologiemi chce magistrát například centrum města, kterým se prodírají turisté po stále stejných „vyšlapaných cestičkách“ lemovaných krámky s brakovými suvenýry.

Převzato z časopisu Euro, autor článku: Tereza Čapková

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek