Pražská konference SOFT 2016

13. 9. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Pražská konference SOFT 2016 Ve dnech od 5. do 9. září 2016 proběhlo v Kongresovém centru v Praze Sympózium o technologiích pro jadernou fúzi, které bylo věnováno poznatkům, výsledkům a plánům v oblasti problematiky technologií pro jadernou fúzi. Na konferenci SOFT 2016 též došlo k setkání zástupců španělské a české fúzní komunity, a diskutovalo se na něm o možnostech spolupráce v rámci plánovaného projektu IFMIF-DONES.

Španělská delegace v čele s jeho excelencí velvyslancem Pedrem Calvo-Sotelem představila návrh realizovat projekt IFMIF-DONES v Granadě v Andalusii. Projekt IFMIF se zabývá získáváním zkušeností s působením fúze na různé materiály. Následně má proběhnout vybudování dalšího zařízení (reaktoru) DEMO se zkušebním provozem pro fúzi (obdoba reaktoru ITER, ale jen pro potřeby zkušebních testů a který by uměl vyrábět elektrickou energii).

Generální ředitel španělského sdružení INEUSTAR Javier Cácere ujistil všechny zúčastněné o připravenosti španělského průmyslu a akademické sféry realizovat tento projekt. Ředitel ÚFP Radomír Pánek uvedl, že čeští vědci podporují projekt DONES. Vyjádřil také přesvědčení, že španělský průmysl by mohl přispět k plánované modernizaci tokamaku COMPASS (COMPASS-U). Zástupce vedení tokamaku COMPASS Martin Hron připomněl, že řadu let již funguje velmi významná a cenná spolupráce mezi španělským Centre for Energy, Environment and Technology (CIEMAT) a ÚFP.

Více informací o aktivitách Českého ústavu fyziky plazmatu na webových stránkách IPP.

MPO z obchodně-politického hlediska tento druh aktivit rozvíjejících vzájemnou spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje nových technologií dlouhodobě sleduje a velmi podporuje jejich další rozvoj mj. na úrovni bilaterálních akcí s partnery (např. společná podnikatelská fóra).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek