Přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny: Připravili jsme pro vás formuláře

20. 1. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Po podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob (DAP) čeká živnostníky další povinnost – musejí odevzdat přehledy o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Server BusinessInfo.cz pro vás připravil formuláře, které musíte odevzdat nejpozději měsíc po podání DAP.

Osoby samostatně výdělečně činné, které nesvěřily přiznání daňovému  poradci, musejí Přehled o příjmech a výdajích za rok 2015 odevzdat nejpozději první pracovní den v květnu. Svou povinnost tedy splní do pondělí 2. května 2016.

V případě, že poplatník využívá služeb daňového poradce nebo má ze zákona povinný audit, prodlužuje se mu termín k odevzdání DAP na začátek července. Na podání přehledů má letos čas do 1. srpna.

Nezapomeňte, že ani OSVČ, které daňové přiznání berním úředníkům odevzdávat nemusejí – například proto, že jejich hrubý příjem nepřesáhl v loňském roce 15 tisíc korun – se povinnosti poslat přehledy nevyhnou. Úředníci na sociálce je od nich očekávají do 1. srpna, v případě zdravotních pojišťoven musejí splnit svou povinnost do pátku 8. dubna.

Za pozdní podání můžete dostat pokutu až do 50 000 korun od zdravotní pojišťovny, v oblasti sociálního zabezpečení do výše 20 000 (při opětovném nesplnění povinností pak až 100 tisíc korun). „Rozhodnutí o udělení pokuty je nicméně plně v kompetenci příslušné instituce a v praxi se tak příliš často neděje,“ upozorňuje daňová poradkyně ze společnosti Mazars Gabriela Ivanco. Zapomnětliví plátci ovšem nemohou na benevolenci úředníků spoléhat.

Od loňského roku platí, že majitelé datových schránek musejí pod hrozbou přísných sankcí komunikovat s úřady včetně ČSSZ elektronicky a podávat i přehledy o příjmech a výdajích přes datovou schránku.

Zálohy OSVČ samozřejmě platí průběžně každý měsíc, u sociálního pojištění se ale minimální zálohy zvýší na 1972 Kč až po podání přehledu, tedy od května, případně od srpna. V prvních měsících roku 2016 tedy ještě platíte měsíčně 1943 korun jako loni.

Pozdní odvod pojistného či zálohy na pojistné je penalizován sazbou 0,05 % dlužné částky za každý den prodlení a začíná se počítat od prvního dne po splatnosti pojistného či zálohy na pojistné. ČSSZ i zdravotní pojišťovny opět mohou na žádost plátce toto penále prominout. Více o platbách záloh na zdravotní a sociální pojištění si přečtěte v článku Živnostníci opět zaplatí víc na zdravotním a sociálním pojištění.

 

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek