Premiér Hamdalláh položil základní kámen první palestinské elektrárny na Západním břehu Jordánu

24. 11. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Premiér Hamdalláh položil základní kámen první palestinské elektrárny na Západním břehu Jordánu V Dženínu byl ve čtvrtek 24. listopadu 2016 za přítomnosti předsedy vlády Rámího Hamdalláha, ministra energetiky Omara Kittaneha, předsedy Palestinského investičního fondu (PIF) Muhammada Mustafy a dalších představitelů veřejného a soukromého sektoru položen základní kámen projektu elektrárny, která se po dokončení stane prvním konvenčním zdrojem energie na Západním břehu Jordánu.

Za Styčný úřad ČR v Ramalláhu se slavnostní ceremonie zúčastnili vedoucí úřadu pan Radek Rubeš a ekonomický diplomat pan Cyril Bumbálek, kteří na okraj ceremonie s cílem podpořit možnou českou účast na projektu krátce hovořili s managementem Palestine Power Generation Company (PPGC), která je investorem elektrárny.

Kombinovaný plynový cyklus Jenin Power Plant (1 plynová a 1 parní turbína) má dosahovat maximálního instalovaného výkonu 450 MW a produkovat až 3 500 gigawatt hodin elektrické energie za rok. Pokryje tak přibližně 40 % spotřeby elektrické energie na Palestinských autonomních územích (PAÚ). Dosud je naprostá většina spotřeby elektrické energie na Západním břehu dodávána z Izraele.

Jenin Power Plant Corner Stone

Jenin Power Plant Corner Stone

Odhadované náklady na výstavbu a zprovoznění elektrárny činí 600 milionů USD. Tendrové řízení na hlavního dodavatele projektu by mělo být uzavřeno během roku 2017 a vlastní výstavba zahájena v průběhu roku 2018. Připojení elektrárny do sítě je plánováno na polovinu roku 2020. Do tendru se pre-kvalifikovalo sedm zahraničních EPC kontraktorů; jak výrobci hlavních technologií, tak firmy spoléhající se na externí dodavatele technologií.

Z hlediska zapojení českých firem do výstavby a provozu elektrárny Jenin Power Plant se nabízí dvě formy účasti. V návaznosti na výsledek tendrového řízení se mohou čeští výrobci stát subdodavateli významných technologických částí elektrárny. Paralelně s tím a separátně od tendru na EPC kontraktora poptává Palestine Power Generation Company (PPGC) zahraniční poskytovatele inženýrských a servisních služeb v přípravné a následně také provozní fázi projektu.

Jenin Power Plant Layout

Jenin Power Plant Layout

Informace poskytnuta Styčným úřadem České republiky v Ramalláhu (Palestina). Autor: Cyril Bumbálek, zástupce vedoucího/ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek