Prevence zemětřesení - trh, který má v Itálii hodnotu 36 miliard euro

31. 5. 2013

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 31.05.2013
  • Zdroj: Il Sole 24 Ore

Ilustrační obrázekDnes bude rada ministrů diskutovat o možnosti prodloužení eko-bonusů v podobě 55 % úlev a 50 % dotace na stavební rekonstrukce. Vládní diskuse se také týká možnosti vypracovat mini-balíček opatření usnadňující a podporující renovace a rekonstrukce budov, včetně těch průmyslových, na základě anti-seismických standardů v tzv. ohrožených oblastech.

Vláda dále zvažuje rozšíření působnosti bonusu na rekonstrukce a využití této formy podpory také na nákup některého vybavení (nábytek, kuchyň), jež by mohly využít mladé páry.

Prevence zemětřesení - trh, který má hodnotu 36 miliard euro.

Když se vezme v úvahu celý italský rezidenční systém, hodnota trhu anti-seismických opatření dosahuje částky 36 miliard euro. V Itálii je tento obor považován za možný budoucí motor stavebního sektoru, jenž by nabídl nové příležitosti pro podniky a odborníky (anti-seismické experty, inženýry, architekty, stavební firmy).

Zpráva Ance-Cresme z roku 2012 o stavu italských budov ukázala alarmující data: více než 10 milionů domácností a 5,4 milionů budov (z toho 86 % rezidenčních) se nacházejí v oblasti vysokého seismického rizika, 60 % budov (7 milionů) bylo postaveno před platností anti-seismických norem (64/1974). Více než 2,5 milionu budov je v Itálii aktuálně ve stavu „špatném“, či „průměrném“.

Dle čísel Italského statistického úřadu je na apeninském poloostrově celkem 27 milionů rezidenčních budov a 44 % území Itálie je klasifikováno jako rizikové (z pohledu seismického rizika). Dále je zřejmé, viz informace výše, že 60 % budov bylo postaveno před rokem 1974 (tedy před platností anti-seismických norem) a že 35 % budov je potřeba upravit a zabezpečit proti zemětřesení. Italské úřady vypočítaly, že zabezpečení/úprava budov proti zemětřesení se rovná 10 % hodnoty stavby, a odhadují proto, že celková částka, která je třeba na dané zabezpečení vynaložit je rovna 36 miliardám euro.

 Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Miláně. 

Tisknout Vaše hodnocení: