Prezentace českého/moravského vína ve Varšavě

6. 10. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Prezentace českého/moravského vína ve Varšavě Velvyslanectví České republiky ve Varšavě uspořádalo dne 5. října 2016 za přítomnosti velvyslance pana Jakuba Karfíka prezentaci českého vinařského průmyslu ve Varšavě. Zmíněný projekt byl realizován díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky a ve spolupráci vládní agenturou pro podporu obchodu CzechTrade a cestovního ruchu CzechTourism ve Varšavě.

Odborná degustace, která proběhla v nedávno otevřené české restauraci Bohemia v centru Varšavy, byla určena především pro polské someliéry, importéry, novináře, bloggery, zástupce restaurací, hotelů a další odborníky zabývající se vínem.

Prezentována byla bílá, červená, růžová a šumivá vína znásledujících devíti vinařství: Bohemia Sekt, Rajhradské Klášterní, Vinařství Lahofer, Vinařství Hanzel, Templářské sklepy Čejkovice, Vinařství Reisten, Vinařství Špalek, Vinařství Mikrosvín Mikulov, Zámecké Vinařství Bzenec.

Úvodní slovo pronesl velvyslanec pan Jakub Karfík, který ve svém projevu mj. uvedl, že Polsko představuje pro Českou republiku velmi důležitého obchodního partnera. Současně zdůraznil, že kromě tradičních českých výrobků vysoké kvality, které jsou v Polsku dobře známé, se v České republice pěstuje a vyrábí rovněž velmi kvalitní víno, o němž toho polští spotřebitelé prozatím mnoho nevědí. Proto se velvyslanectví ve Varšavě rozhodlo zorganizovat tuto prezentaci, jejíž realizace probíhá díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Poté ve svém krátkém vystoupení prezentovala ředitelka varšavské kanceláře CzechTourism Ivana Bílková možnosti cestovního ruchu, které se v regionu Jihomoravského kraje nabízí společně s poznáváním moravských vín. Pro přítomné byly připraveny původce, mapy a další propagační materiály v polštině. Následovalo krátké, nicméně velmi poutavé vystoupení jednoho z nejuznávanějších odborníků na víno v Polsku, šéfredaktora časopisu Magazyn Wino a mezi jinými také předního znalce moravských vín pana Tomasze Prange-Barczyński(ého). Během degustace bylo připraveno pro účastníky rovněž občerstvení.

Akce nebyla určena pro veřejnost, jejím cílem bylo především pozvednout prostřednictvím zúčastněných novinářů povědomí polských spotřebitelů o moravských vínech obecně, ale také pomoci vinařům při hledání importérů a distributorů v Polsku.

Kromě zprostředkování obchodních kontaktů může rovněž české velvyslanectví ve Varšavě společně se zahraniční kanceláří CzechTrade poradit vinařům, jak překonat administrativní překážky, které v ČR pro víno již dnes neexistují (kolkování láhví, odvádění spotřební daně apod.). Prodej vína v Polsku je sice řádově menší než v ČR (průměrně se jedná o cca 4l/osobu/rok, což je asi 5x méně než v ČR), ale právě kvůli těmto velkým rozdílům se polský trh velmi dynamicky rozvíjí a popularita vína stoupá.

Po skončení akce čeští vinaři vysoce ocenili přípravu samotné prezentace i poskytnuté zázemí ze strany velvyslanectví ve Varšavě. Velmi pozitivně hodnotili osobní účast pana velvyslance. Z jejich ohlasů vyplývá, že by uvítali uspořádání obdobné akce rovněž vpříštím roce. Vína z některých výše uvedených vinařství budou veřejnosti ve Varšavě opět brzy představena u příležitosti říjnové recepce ke státnímu svátku ČR.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Varšavě (Polsko). Autor: Ing. Petr Darmovzal, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek