Prezentace českého obranného průmyslu v Angole a JAR

16. 9. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Ve dnech 11. až 15. září 2016 navštívil náměstek ministra obrany ČR Tomáš Kuchta v doprovodu zástupců českého obranného průmyslu Angolu a Jihoafrickou republiku. V Pretorii se delegace zúčastnila veletrhu Africa Aerospace and Defence, který je největší svého druhu na africkém kontinentu.

V českém národním stánku prezentovalo své výrobky a technologie více než deset firem a navštívila jej kromě řady hostů i ministryně obrany JAR.

V Angole se na Generálním štábu angolské armády uskutečnila prezentace za účasti zástupců MO ČR a dvou českých firem (LOM Praha a Oritest) a přibližně 240 představitelů angolské armády, policie, hasičského záchranného sboru a dalších bezpečnostních složek. Náměstek Kuchta se sešel k jednáním s úřadujícím ministrem obrany Gasparem Santosem Rufinem, státním tajemníkem ministerstva zahraničí Manuelem Augustem, zástupcem náčelníka generálního štábu armády a dalšími angolskými představiteli.

Na vojenské základě Waterkloof u hlavního města Jihoafrické republiky Pretorie se náměstek Kuchta společně s plk. gšt. Jiřím Vávrou a vedoucím oddělení mezinárodní obranně-průmyslové spolupráce Tomášem Kopečným podílel na prezentaci českého obranného průmyslu na stánku České republiky, kde byly svými představiteli zastoupeny firmy LOM Praha, Oritest, Česká zbrojovka Uherský Brod a 4MSystems. Dalších 12 společností prezentovalo své materiály a videospoty.

Velvyslanec ČR v Jižní Africe JUDr. Michal Král se domnívá, že „české firmy nejsou v teritoriu Jižní Afriky žádnými nováčky, nicméně AAD jakožto nejvýznamnější veletrh svého druhu v regionu je vítanou příležitostí jak pro ty, kteří již v oblasti působí, tak pro ty, kteří teprve uplatnění hledají. Nikdo z těch, kteří hodlají rozvíjet spolupráci v oboru obranných a bezpečnostních technologií, by neměl chybět na akci, která se koná jen jednou za 2 roky.“

Na okraj veletrhu se náměstek Kuchta sešel s náměstkem MO JAR Kebby Maphatsoem, náčelníkem generálního štábu armády JAR Lindile Yamem a ministrem obrany Mosambiku.

Cesta do Angoly a česká účast na veletrhu Africa Aerospace and Defence se uskutečnila díky podpoře Ministerstva obrany a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Na přípravě akce se podílela Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autor: Luboš Veselý.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek