Prezentace českého vinařského průmyslu v Polsku

21. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Prezentace českého vinařského průmyslu v Polsku Velvyslanectví ČR ve Varšavě uspořádalo dne 20. dubna 2017 prezentaci českého vinařského průmyslu. Zmíněný projekt byl realizován formou projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) a ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě, vládní agenturou pro podporu obchodu CzechTrade a cestovního ruchu CzechTourism ve Varšavě.

Odborná degustace, která proběhla v české restauraci Bohemia v centru Varšavy, byla určena především pro polské someliéry, importéry, novináře, bloggery, zástupce restaurací, hotelů a další odborníky zabývající se vínem.

Prezentována byla bílá, červená, růžová a šumivá vína z následujících devíti vinařství:

  • Vinařství Lahofer
  • Vinařství Hanzel
  • Templářské sklepy Čejkovice
  • Vinařství Reisten
  • Vinařství Špalek
  • Vinařství Mikrosvín Mikulov
  • Zámecké Vinařství Bzenec
  • Víno Sýkora Čejkovice
  • Vinařství u Svatého Martina, Velké Bílovice

Úvodní slovo pronesl velvyslanec pan Jakub Karfík, který ve svém projevu mj. uvedl, že Polsko představuje pro Českou republiku velmi důležitého obchodního partnera. Současně zdůraznil, že kromě tradičních českých výrobků vysoké kvality, které jsou v Polsku dobře známé, se v České republice pěstuje a vyrábí rovněž velmi kvalitní víno, o němž toho polští spotřebitelé prozatím mnoho nevědí. Proto se Velvyslanectví České republiky ve Varšavě rozhodlo opět zorganizovat tuto prezentaci, jejíž realizace probíhá díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Následně přítomné krátce oslovila ředitelka Českého centra ve Varšavě Taťjána Langášková. Poté ve svém vystoupení prezentovala ředitelka varšavské kanceláře CzechTourism Ivana Bílková možnosti cestovního ruchu, které se v regionu Jihomoravského kraje nabízejí společně s poznáváním moravských vín.

Následovalo velmi poutavé vystoupení jednoho z nejuznávanějších odborníků na víno v Polsku, šéfredaktora odborného časopisu Magazyn Wino a mezi jinými také předního znalce moravských vín pana Tomasze Prange-Barczyński(ého). Jmenovaný velmi erudovaně hovořil nejen o pěstování vína a vinařských oblastech v ČR, ale také a o jednotlivých odrůdách, které se v současné době u nás pěstují. Jeho hluboké znalosti o českém a moravském vínu ocenili nejenom pozvaní hosté, ale také přítomní vinaři. Během degustace bylo pro účastníky prezentace připraveno rovněž občerstvení a také průvodce, mapy a další propagační materiály v polštině.

Prezentace se zúčastnili rovněž poslanci z Volebního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kteří t.č. pobývali na pracovní cestě ve Varšavě. Jejich přítomnost zdůraznila význam české ekonomické diplomacie a proexportní politiky, která je v poslední době ze strany českých podnikatelských subjektů pozitivně a citlivě vnímána.

Některým vinařům se již po předcházejících prezentacích podařilo nalézt v Polsku obchodní partnery a postupně začínají své víno na polský trh dodávat.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Varšavě (Polsko). Autor: Ing. Petr Darmovzal, ekonomický a obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek