Prezentace českých firem na energetickém veletrhu ENERGA 2016 v Bosně a Hercegovině

10. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Ve dnech 7. – 9. 6. 2016 se v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie MZV ČR a ve spolupráci s agenturou CzechTrade zúčastnilo 21 českých firem 6. Mezinárodního energetického veletrhu ENERGA 2016 v Bosně a Hercegovině. 

Letošní projekt navázal na úspěšnou prezentaci 6 českých firem na veletrhu ENERGA 2015. Zastupitelský úřad ČR v Sarajevu při přípravě letošní akce úzce spolupracoval s agenturou CzechTrade, což se odrazilo zejména v nečekaně velkém zájmu českých firem o účast na veletrhu.

Organizátor veletrhu vzhledem počtu firem a k velikosti českého stánku (plocha 140 m2) nabídl, aby se Česká republika stala zemí partnerem veletrhu. Akce se zúčastnili zástupci firem GEOtest, Enviros, ETD Transformátory, Ferrit, Bluetherm, PSP Engineering, ZK – Termochem, INCO, Envirmine, RSBP, TEMAC, ZVVZ – Enven, Průmyslová Keramika, NOEN, Doosan Škoda Power, CZ LOKO, T Machinery, UNEX, Bohemia Müller a Zam Servis a Efaces Praha. Bosna a Hercegovina byla tradičně zastoupena velkými energetickými společnostmi jako jsou Elektroprivreda BiH, tepelné elektrárny a těžební podniky, ale též mnoha menšími firmami. Celkem se veletrhu zúčastnilo 126 vystavovatelů.

Veletrh zahájil velvyslanec ČR v Bosně a Hercegovině Jakub Skalník spolu s premiérem Tuzlanského kantonu Bego Gutićem. Velvyslanec ve svém vystoupení uvedl, že existuje velký nevyužitý prostor pro rozšíření vzájemné obchodní a ekonomické spolupráce zejména v energetickém sektoru a vyjádřil naději, že přítomnost českých firem se stane dalším impulsem k intenzifikaci vzájemných obchodních vztahů obou zemí a že české a bosenské firmy této příležitosti plně využijí.

Jednotlivé stánky českých firem se těšily velké pozornosti návštěvníků a domácích vystavovatelů. Proběhla celá řada individuálních jednání a prezentací, které posloužily k navázání kontaktů a k diskusi o možné budoucí spolupráci.

Země západního Balkánu procházejí obdobím dynamického hospodářského rozvoje. Energetika je jednou z klíčových ekonomických oblastí. Do roku 2020 jsou vládou naplánované investice v řádu stovek milionů EUR do obnovy elektrické přenosové soustavy (Elektroprijenos). Státní energetické firmy (Elektroprivreda BiH, Elektroprivreda Republike Srpske a Elektroprivreda HZ HB) plánují v následujících letech investovat 2-3 miliardy EUR do sanace zastaralých tepelných a vodních elektráren a do výstavby nových.

Petr Kašička. ekonomický diplomat, ZÚ Sarajevo

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek