Prezentace českých firem v Archangelsku

15. 6. 2016

  • Země: Rusko
  • Datum zveřejnění: 14.06.2016
  • Zdroj: Tiskové středisko vlády Archangelské oblasti

Ve spolupráci Generálního konzulátu v Petrohradu s agenturou pro podporu exportu CzechTrade se uskutečnila prezentace českých strojírenských firem v Archangelsku. Prezentace proběhla 9. června 2016 v rámci setkání Generálního konzula České republiky v Sankt-Petěrburgu Karla Kühnla s gubernátorem Archangelské oblasti Igorem Orlovem.

ilustrační obrázekSedm českých firem prezentovalo svoji produkci zástupcům významných strojírenských podniků Archangelské oblasti. Jmenovitě se jednalo o společnosti Kovosvit Mas, Tos Hulín, Tos Varnsdorf, Tos Čelákovice, Aquacomp Hard, Anaj a Konkys. Mnohé z výše upomenutých firem mají již v Rusku rozjetou vlastní nebo společnou výrobu, některé lokalizaci připravují. „Je to první návštěva českých výrobců v této oblasti na tak reprezentativní úrovni“, prohlásil prezident regionální obchodně-průmyslové komory Vasilij Sidorovský, „i když spolupráce s českými strojírenskými podniky má dávnou tradici, především se jedná o dodávky výrobků přesného strojírenství (soustruhy, obráběcí centra, technologické linky) a zařízení pro dřevozpracující průmysl (sušárny dřeva, pily, soustruhy, atd.). Úkolem dneška není pouze dozvědět se o nabídce našich českých partnerů, ale rovněž seznámit je s našimi možnostmi. Nabízí se kooperace ve výrobě lesních těžebních strojů, energeticky úsporného zařízení pro tepelné elektrárny.“

„Přijeli jsme s nabídkou dodávek obráběcích strojů a speciálního nářadí, které zatím nemají své analogy v Rusku“, poznamenal vice konzul pro ekonomiku a obchod Generálního konzulátu ČR v Sankt-Petěrburgu Michal Gelbič.

Spoluorganizátor setkání, představitel CzechTradu Štěpán Jílek, potvrdil zájem o možné společné projekty v různých oblastech ekonomiky, např. v oblasti zpracování dřeva, přesného strojírenství, dopravního strojírenství, energetiky, ekologie  atd. „Chtěli bychom např. navázat na již započatý dialog o možné výrobě pelet z pilin а dřevního odpadu,“ pravil český expert. „Mohl by z toho být pěkný projekt, ve kterém by dodávky výrobních technologií zajišťovaly české firmy a následným částečným exportem hotové produkce do některých evropských zemí, ve kterých je o tento druh paliva standardně vysoký zájem.

Podle slov náměstka ministra Olega Bačerikova vláda regionu je připravena zajistit potenciálním investorům maximální součinnost a potřebnou podporu. Českým hostům představil investiční potenciál oblasti: komplex lesního průmyslu, stavba lodí, těžba nerostných surovin, rybolov, turistika.

Z Archangelské oblasti se do ČR vyváží zejména produkce dřevozpracujícího průmyslu (papír a karton). V dovozu oblasti z ČR převládá strojírenská produkce.

Význam této prezentace v Archangelsku byl nejen v ukázce potenciálu českých strojírenských podniků, ale i v osobním setkání se zástupci ruských firem, a tudíž v možnosti přímých jednání

Zdroj: http://dvinanews.ru/-ekt37zwm

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Petrohradu.

Tisknout Vaše hodnocení: