Prezentace českých firem v Nikaragui

15. 4. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Ve dnech 11. a 12. dubna 2016 uspořádal Zastupitelský úřad ČR v Mexiku ve spolupráci s honorárním konzulem v Managui Octavianem Césarem, agenturou PRONicaragua a obchodními komorami v nikaragujském hlavním městě Managua velmi úspěšnou prezentační akci, v rámci níž osm zástupců reprezentovalo celkem více než 15 českých firem.

Firmy Česká zbrojovka, Movihi (Tatra Trucks), Kovobel, Linet, YSoft a Comersa (Sellier&Bellot, Explosia, Argun, PamCo, Strojosvit, Traco, ad.) představily své výrobky a služby před početným nikaragujským publikem z veřejného sektoru i soukromých firem. Na závěr programu byla připravena recepce v sídle HK Managua, které se zúčastnili mj. ministr zahraničních věcí Samuel Santos López, ministryně obrany Martha Ruiz Sevilla či ministr průmyslu a obchodu Orlando Solórzano Delgadillo.

V rámci programu prvního dne se uskutečnila přednáška agentury PRONicaragua pro zástupce českých firem za účasti vládního poradce pro investice a turistiku Laureano/a Ortega/y (syn prezidenta D. Ortega/y) a ředitele PRONicaragua Javier/a Chamorro/a. Tato přednáška poskytla mnoho užitečných aktuálních informací o vývoji nikaragujské ekonomiky a stejně tak umožnila firmám klást dotazy ohledně podmínek pro jejich výrobky, čehož bylo hojně využíváno.

Jedním z témat byla i stavba nikaragujského plavebního kanálu Canal Interoceánico, jež nadále budí řadu kontroverzí a jehož stavba se zatím příliš neposunuje kupředu. Související projekty mají ovšem naději na uskutečnění daleko větší. Zajímavé bylo i vyzvání českých podnikatelů v zemědělství využít komparativní výhody při investicích do zemědělské produkce v Nikaragui (nízké ceny práce, osvobození od daní, DVO s USA a dalšími zeměmi), kde je v současné době z 5 milionů ha nesmírně úrodné sopečné půdy v současné době využíván jen 1 milion ha.

V odpoledních hodinách se delegace přesunula do sídla Národní komise pro zóny volného obchodu (Comision Nacional de Zonas Francas), kde byla připravena prezentace o podmínkách a fungování nikaragujských zón volného obchodu („zonas francas“, ZVO), které patří mezi nejvýhodnější v regionu, a o podmínkách zaměstnávání a pracovního trhu (např. druhy pracovních smluv, sociální a zdravotní pojištění apod.).

ZVO zahrnovaly ke konci roku 2015 cca 50 průmyslových parků a 207 zahraničních firem především z textilního, automobilového, tabákového a zemědělského průmyslu. ZVO v současnosti generují až 50 % exportů z Nikaraguy a nabízejí firmám v režimu ZVO (není dáno geograficky, pouze je nutno splnit požadované podmínky) řadu fiskálních výhod (100% osvobození od daní z příjmu; 100% osvobození od municipálních daní a daní z nemovitostí; 100% osvobození od daní a cel na dovoz přírodních surovin, strojů a zařízení, materiálů pro výrobu či náhradních dílů; 100% osvobození od nepřímých daní /např. DPH a spotřební daň/) a asistenčních služeb (např. plánování a realizace přesunu továrny/montovny do ZVO; zařízení víz a rezidenčních povolení pro zaměstnance z ciziny, atd.).

Poté delegace navštívila textilní továrnu, kde se šijí trička Polo Ralph Lauren exkluzivně pro trh USA, a továrnu velice úspěšné firmy Muebletex, kde se vyrábí potahy na nábytek též exkluzivně pro americký trh (např. i pro luxusní designovou značku Natuzzi). Zajímavostí firmy Muebletex je, že jejím zakladatelem/vlastníkem/ředitelem je bývalý americký pilot helikoptéry, který firmu v Nikaragui zakládal před 10 lety bez jakýchkoliv předchozích obchodních zkušeností.

Šéfové obou navštívených firem si investice v Nikaragui velmi pochvalovali, za jediný nedostatek označili občasnou fluktuaci místních pracovníků (především po dnech odpočinku nebo svátků někteří nedorazí do práce) a z tohoto důvodu nutnost držet určitý počet pracovníků nad ideální stav. Za velký klad všichni označovali naprostou bezpečnost v hlavním městě i v celé zemi, což reprezentuje velký kontrast především se zeměmi tzv. Triángulo del Norte (Salvador, Honduras a Guatemala).

Hlavním bodem programu druhého dne byla prezentace českých firem před nikaragujským publikem, kterou osobně moderoval ředitel PRONicaragua J. Chamorro a na kterou dorazil dokonce vyšší než přepokládaný počet účastníků. Po stručných projevech J. Chamorro/a a VZÚ Mexiko Ľ. Hladíka přišla na řadu krátká prezentace o ekonomice a průmyslu ČR z úst diplomatky P. Krejčové.

Poté již přišly na řadu prezentace přítomných zástupců českých firem – Česká zbrojovka, Movihi (Tatra Trucks), Kovobel, Linet, YSoft a Comersa (Sellier&Bellot, Explosia, Argun, PamCo, Strojosvit, Traco, ad.), které měly velmi pozitivní ohlasy ze strany publika.

Na prezentaci pak navazovala sjednaná bilaterální B2B jednání mezi zástupci českých firem a zájemci z publika. Ačkoliv z původní sestavy nakonec na poslední chvíli odřekly účast firmy Doosan Škoda Power a TrustPort, na prezentaci se přišli podívat i zájemci o jejich produkty a služby, aby si vyžádali kontaktní údaje.

Na večer druhého dne programu byla připravena recepce v sídle HK Managua O. Césara, na kterou dorazili i vysocí vládní představitelé, především ministryně obrany Martha Ruiz Sevilla, ministr zahraničních věcí Samuel Santos López, ministr průmyslu a obchodu Orlando Solórzano Delgadillo či bývalý ministr zahraničních věcí Francisco Aguirre Sacasa, od kterých tak mohli zástupci českých firem získat cenné informace o podmínkách a příležitostech pro zakázky ve vládním sektoru a ozbrojených silách.

Prezentace českých firem v Nikaragui se setkala s velkým zájmem jak českých firem o účast na akci, tak nikaragujských subjektů. Akci se dostalo i velké mediální pozornosti. Šlo o první akci svého druhu v Nikaragui minimálně od roku 2011, kdy byla Nikaragua převedena pod správu Zastupitelský úřad ČR v Mexiku.

České firmy ocenily snahu ZÚ Mexiko o oživení starých a navazování nových obchodních kontaktů ve Střední Americe a vyjádřily zájem účastnit se i dalších akcí tohoto typu v regionu v budoucnosti.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Mexiku (Mexiko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek