Prezentace firmy SOR Libchavy v Litvě pro vedení města a dopravního podniku

17. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Prezentace firmy SOR Libchavy v Litvě pro vedení města a dopravního podniku Diskuze o strategii rozvoje a příprava tendru na modernizaci vozového parku ve druhém největším litevském městě Kaunasu pokročily do další fáze. Magistrát v Kaunasu hodlá publikovat tendr na pořízení nových autobusů a trolejbusů zhruba v srpnu tohoto roku.

České firmy mají o zmíněný tendr velký zájem, což dokazuje i za pomoci velvyslanectví zorganizovaná prezentace firmy SOR Libchavy s. r. o. a její dceřiné firmy RAIL ELECTRONICS CZ s. r. o. na Magistrátě a Dopravním podniku města Kaunas dne 13. února 2017. Lze však očekávat i silnou konkurenci z ostatních zemí, kupř. ze strany polského výrobce Solaris Bus and Coach SA, jehož autobusy i trolejbusy (s českou elektrovýzbrojí) také v litevských městech jezdí.

SOR ENS 12

SOR ENS 12

Za podpory velvyslanectví ve Vilniusu a ve spolupráci s místním zástupcem LBUS Ltd. M. Mečkovskim se podařilo zorganizovat dne 13. února 2017 v prostorách Magistrátu města Vilnius prezentaci výrobků obou firem pro zástupce vedení města i Dopravního podniku města Kaunas (UAB „Kauno autobusai“). Magistrát zastupovali náměstek ředitele Úřadu města Kaunas V. Šiliauskas, vedoucí odboru dopravy P. Keras a tisková mluvčí, za UAB „Kauno autobusai“ se zúčastnil ředitel M. Grigelis.

Náměstek V. Šiliauskas na úvod setkání ocenil možnost seznámit se s aktuální nabídkou obou firem, oznámil, že se připravují tendrové podmínky pro modernizaci vozového parku, a zdůraznil, že se jedná o otevřený tendr, jehož se může zúčastnit každý zájemce, který splní stanovené podmínky. Zástupce velvyslance P. Vávra poté představil obě firmy, poděkoval za možnost prezentace a zdůraznil, že oblast MHD v Litvě patří mezi dlouhodobé priority úřadu, o čemž svědčí dosavadní jednání a návštěvy velvyslance a jeho zástupce u představitelů města i DP ve Vilniusu i Kaunasu, jakož i loňský seminář v rámci projektu ekonomické diplomacie ČR věnovaný MHD v Litvě a příležitostem pro české firmy.

Zástupce obchodního ředitele SOR Libchavy s. r. o. J. Chudý poté v prezentaci shrnul nejnovější údaje o produkci firmy – za rok 2015 bylo prodáno 751 vozidel, z toho 62 % s naftovým motorem, 25 % na CNG, 13 % trolejbusů a několik prvních elektrobusů. Přibližně polovina vozidel byla určena pro městskou dopravu, necelá polovina pro meziměstské linky a zbytek tvořily autobusy turistické. Nejvíc vozidel se značkou SOR jezdí v ČR (cca 4 000 ks, hlavně DPP, DP H. Králové, Arriva, ČSAD Invest), dále na Slovensku (1 500 ks, zejména DP Bratislava a Košice), k nejexotičtějším destinacím patří 15 autobusů na Faerských ostrovech.

Co se týče trolejbusů, v současné době sílí trend dodávek bateriových trolejbusů, jež firma nabízí až do verze 18 m dlouhé karosérie. V ČR jezdí nejvíc trolejbusů SOR v H. Králové a Brně, na Slovensku dominuje Bratislava následovaná Košicemi. Na dotaz litevské strany, zda jsou již v některém z DP v ČR zkušenosti s kombinovaným režimem u trolejbusů, sdělil J. Chudý, že kupř. v Brně jezdí již cca 50/50 s využitím sítě i mimo ni.

Zájem kaunaských hostitelů vyvolala ukázka elektrobusu, jenž pouze s využitím baterií (ve verzích 8–12 m dlouhých) může přepravit až 93 osob i s instalovanou klimatizací v závislosti na režimu využití. Firma doposud prodala cca 50 ks elektrobusů na Slovensko, do ČR (včetně Prahy), Švýcarska, Německa aj. Firma nabízí vybavení pro pomalé i rychlé nabíjení a další specifikace dle zadání zákazníka.

Na závěr předvedl J. Chudý nový design vozidla ENS 12, jehož elektrobusovou verzi nyní v ČR homologuje, poté budou následovat naftová varianta a trolejbus. Povedený design, který SOR Libchavy prezentoval na veletrhu v Hannoveru, zástupce města velmi zaujal a poptávali se po termínu zahájení sériové výroby. Mezi další otázky patřilo zajištění servisních služeb, přibližná cena vozidel, možnost zapůjčení trolejbusu, autobusu i elektrobusu do Litvy na vyzkoušení atd.

Zástupci Magistrátu na závěr prezentace uvedli, že uvažují o vypsání tendru na nákup 20 trolejbusů v srpnu 2017, s plánovanou dodávkou v roce 2018, a pozvali SOR Libchavy, aby se tendru zúčastnil. Po skončení prezentace proběhlo i technické jednání s vedením dopravního podniku UAB „Kauno autobusai“.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vilniusu (Litva). Autor: Ing. Petr Vávra, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek