Prezentace ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka na prvním Tbiliském fóru o hedvábné stezce

15. 10. 2015 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Prezentace ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka na prvním Tbiliském fóru o hedvábné stezce Ve dnech od 14. do 16. října 2015 se uskuteční pracovní návštěva ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka v Gruzii, a to v souvislosti s konáním Tbiliského fóra o hedvábné stezce, kde bude zastupovat Českou republiku.

Tbiliské fórum vzniklo z iniciativy premiéra Gruzie Irakliho Garibašviliho a má za cíl vytvořit platformu pro výroční zasedání na vysoké úrovni se všemi zúčastněnými státy a mezinárodními organizacemi se záměrem prozkoumat příležitosti, sladit vize a posílit partnerství ve čtyřech hlavních oblastech spolupráce: doprava, energetika, obchod a business-to-business kontakty.

Tbiliské fórum o hedvábné stezce je akce určená k posílení obchodní a investiční spolupráce podél nové Hedvábné stezky a má za úkol prokázat jedinečné příležitosti, které Gruzie nabízí pro podniky po celém světě.

Nejzásadnější bude účast ČR na fóru ve čtvrtek 15. října, kdy v odpoledních hodinách ministr Jan Mládek vystoupí v panelu „Trade Facilitation along the Silk Road: overcoming key obstacles to harmonization“.

„Hedvábná stezka má z hlediska usnadnění obchodu jistě velký potenciál, a to především díky urychlení dopravy zboží z Číny do západní Evropy s využitím bezpečného a efektivního dopravního koridoru,“ řekl ministr Jan Mládek před odletem do Gruzie.

Na začátku fóra proběhne ústní vyhlášení Společné deklarace všech účastníků prvního Tbiliského fóra o hedvábné stezce.

V průběhu fóra dojde také k neformálnímu setkání ministra Mládka s jeho rezortním protějškem, nově jmenovaným ministrem ekonomiky a udržitelného rozvoje Gruzie Dmitrym Kumsishvilim. Na tomto setkání oba ministři mimo jiné projednají blížící se návštěvu gruzínského premiéra v ČR, která by se měla podle posledních informací uskutečnit 11. – 12. listopadu tohoto roku a možnosti rozvoje vzájemného obchodu.

Ten i přes drobné výkyvy dlouhodobě stabilně roste. Jakkoli nejde o obrovské objemy, dosažený obrat ve výši téměř 2,5 mld. Kč lze vzhledem k velikostem obou ekonomik, vzdálenosti a dalším objektivním faktorům hodnotit jako solidní. Přitom český vývoz dlouhodobě několikanásobně převyšuje dovoz, ovšem import v poslední době získává rovněž na významu. Mezi nejaktivnější české firmy v teritoriu patří provozovatel elektráren Energo-Pro, dodavatel speciálních stavebních a elektroinstalačních materiálů Kopos Kolín, těžařská firma Moravské naftové doly a výrobce traktorů Zetor.

Hedvábná stezka 21. století je ekonomický projekt pro globální ekonomiku

Čína zažívá zlaté ekonomické období. Její HDP od zavedení prvních ekonomických reforem v roce 1978 vzrostlo třicetinásobně a z poměrně zaostalé Říše Středu se během dvou generací stala největší ekonomika světa. Aby si Čína tuto pozici světového lídra udržela i v budoucnu, oživuje bájnou Hedvábnou stezku, která spojovala Čínu s Evropou. Nemělo by se jednat jen o obrovské investice do dopravní infrastruktury, pozemní i námořní, ale také o uzlové průmyslové, energetické i zemědělské projekty.

Gruzie bývá označována jako přirozená brána Evropy do Asie. Se svými hlubokými vazbami na EU, a to včetně nových Asociačních dohod o volném obchodu, je Gruzie tradičním obchodním centrem v Kavkazském regionu. Vzhledem k tomu, že ekonomický pás nové hedvábné stezky prochází euroasijskou pevninou, má Gruzie dobré předpoklady pro propojení dvou největších obchodních světových regionů.

Projekt ekonomického pásu má potenciál dopravit zboží z Číny do západní Evropy v rekordním čase, s využitím bezpečného a efektivního dopravního koridoru. I přes poměrně liberální zahraničně-obchodní politiku bude však muset gruzínská vláda pokračovat v reformách, aby zůstala i nadále natolik atraktivní pro Čínu jako „rozbočovač“ nové Hedvábné stezky.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek