Prezentace možností obchodní spolupráce se zeměmi V4 na veletrhu SWAiTEX v Namibii

18. 10. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Prezentace možností obchodní spolupráce se zeměmi V4 na veletrhu SWAiTEX v Namibii V rámci polského předsednictví ve V4 se v rámci veletrhu SWAiTEX ve Swakopmundu v Namibii konala společná prezentace zemí Visegrádu. Společný stánek zaplatila kancelář WPHI v Johannesburgu (obdoba Czechtrade). Ve dnech 13. a 14. října 2016 se veletrhu SWAiTEX, který se koná v letovisku poblíž největšího namibijského přístavu Walvis Bay, zúčastnil i obchodní rada ZÚ Pretoria Luboš Veselý.

Na čtvrtém ročníku veletrhu, jenž patří mezi tři největší v zemi, vystavovalo na 400 hlavně domácích vystavovatelů. Oficiálního zahájení se zúčastnil ministr industrializace, obchodu a rozvoje malých a středních firem Immanuel Ngatjizeko, který v úvodním vystoupení uvedl, že prioritou prezidenta a vlády je překonat závislost na vývozu surovin a nahrazovat co možná nejvíce importovaného zboží domácí výrobou.

Ve svém projevu také ocenil podporu, jíž se dostávalo Namibii od ČR a Polska v době boje o nezávislost. V rámci seminářů se uskutečnila prezentace zemí V4, přičemž obchodní rada Luboš Veselý stručně představil ČR a možnosti spolupráce s našimi firmami (včetně možnosti získání exportního financování). Zájem vzbudily zejména informace o českých kompetencích ve vodním hospodářství, energetice, potravinářském a zpracovatelském průmyslu.

Na okraj veletrhu se L. Veselý a ředitel kanceláře WPHI Andrzej Krężel sešli se zástupkyní Ministerstva industrializace, obchodu a rozvoje malých a středních firem v provincii Orongo paní Helvi Ndilmeke Petrus, která projevila zájem a připravenost podpořit působení zahraničních firem. Poskytnutí informací a podporu při vstupu na namibijský trh nabídl i výkonný ředitel Namibijské obchodní komory, která je pořadatelem veletrhu, pan Tarah N. Shaanika (tnshaanika@ncci.org.na).

Česká republika má v Namibii dobré jméno, řada lidí studovala na českých vysokých školách (ať již před rokem 1989 nebo v posledních letech) a české firmy jsou v zemi vítány. Země tak představuje příležitost, jakkoli je místní trh nevelký a podnikatelské prostředí nelehké (101. místo ze 189 v žebříčku Doing Business 2016 Světové banky). Osvědčila se ale společná prezentace zemí V4 (jak v podobě semináře, tak i stánku) a ZÚ ji doporučuje v odůvodněných případech využívat i do budoucna.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek