Prezentace v Rotary klubu „Jekatěrinburg“ ve Sverdlovské oblasti, RF

21. 4. 2016 | Zdroj: Generální konzulát České republiky

Na pozvání Rotary klubu „Jekatěrinburg“ se dne 6. dubna 2016 uskutečnila prezentace ekonomického konzula Luboše Laštůvky k aktuálním otázkám ekonomické spolupráce uralského regionu s ČR. Prezentace se zúčastnilo 14 představitelů ruského byznysu, například zástupců společností potravinářského průmyslu, stavebnictví, realitní činnosti, reklamních a marketingových služeb, prodeje zdravotnické techniky a vydavatelské činnosti.

Na žádost klubu bylo vystoupení zaměřeno na výsledky vzájemných ekonomických a obchodních vztahů ČR a RF se zaměřením na regionální spolupráci s Uralským federálním okruhem a se Sverdlovskou oblastí. V souvislosti s probíhajícím turistickým veletrhem LETO 2016 v Jekatěrinburgu prezentace rovněž obsahovala aktuální informace k turistické atraktivitě České republiky před nadcházející letní turistickou sezónou. Na závěr byly promítnuty informační filmy k ČR a k jihočeskému Olympijskému parku Rio–Lipno 2016.

Ve vzájemném obchodu ČR s Uralským federálním okruhem bylo podle údajů ruské celní statistiky zaznamenáno v prvních dvou měsících letošního roku zvýšení obchodního obratu o 36 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku (nehledě na snížení celkového objemu zahraničního obchodu ČR s RF v tomto období o téměř 25 %). Obchodní výměna ČR se Sverdlovskou oblastí se ve sledovaném období téměř zdvojnásobila. Zvýšil se jak vývoz z ČR do Sverdlovské oblasti (o 43 %), tak i dovoz ze Sverdlovské oblasti do ČR (o 142 %). Nejvýznamnějšími vývozními položkami z ČR do Uralského federálního okruhu zůstávají i nadále stroje, zařízení, energetika, dopravní prostředky a jejich části.

Účastníci prezentace byli seznámeni s některými významnými společnými česko-ruskými projekty v uralském regionu: projekt GRS Ural, jehož většinovým majitelem je společnost TOS VARNSDORF a.s., akvizice Bobrovského závodu na výrobu elektroizolačních materiálů společností LABARA s.r.o., aktivity společností Thermona, spol. s.r.o. a Enkom a.s. v oblasti energetiky a teplárenství.

Prezentace obsahovala konkrétní informace k formám státní podpory ČR ve vzájemných ekonomických vztazích s RF, k činnosti státní agentury na podporu obchodu CzechTrade a k připravovanému opětovnému otevření kanceláře turistické agentury CzechTourism v Jekatěrinburgu. Účastníci byli rovněž informováni o připravovaných ekonomických akcích GK Jekatěrinburg v červnu tohoto roku: podnikatelské fórum v Novokuzněcku a podnikatelská mise do Omské a Čeljabinské oblasti.  

V rámci diskuze byly zodpovězeny dotazy týkající se například možností podpory některých konkrétních obchodních aktivit a nadcházejících událostí v ČR v souvislosti s oslavami 700. výročí narození Karla IV. 

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Jekatěrinburgu (Rusko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek