Prezident předal ocenění nejlepším exportérům roku 2014

20. 12. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Prezident předal ocenění nejlepším exportérům roku 2014 Již podvacáté v novodobé historii ČR byli v Kaiserštejnském paláci v Praze oceněni nejlepší čeští exportéři. Poháry vítězům soutěže Exportér roku zde předal, stejně jako vloni, prezident republiky Miloš Zeman, společně s ním se slavnostního vyhlášení výsledků a předávání cen vítězům zúčastnili předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch a zástupci Vlády ČR.

Soutěž Exportér roku pořádají sdružení Střední podnikatelský stav a Asociace na podporu podnikání ČR, záštitu nad soutěží měla Hospodářská komora ČR. Hlavním partnerem soutěže byl Rozhodčí soud při HK ČR a AK ČR, partnery poradenská společnost Bisnode, ČSOB, advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners, Česká exportní banka a EGAP.

Letošní vyhlášení soutěže Exportér roku bylo jubilejní, soutěž oslavila své dvacáté výročí. „Je to úctyhodná řádka let, vezmeme-li v potaz, že se málokterá obdobná soutěž v novodobé české historii může pochlubit tak dlouhou a nepřetržitou existencí. A také vysokou prestiží, jíž se od svého počátku těší. Potvrzuje ji i účast prezidenta Miloše Zemana, který předával ocenění nejlepším exportérům i v minulosti, kdy byl předsedou vlády,“ uvedl předseda Středního podnikatelského stavu Zdeněk Somr. „Dlouhodobé trvání soutěže i účast prezidenta a dalších představitelů vlády a parlamentu nejenže potvrzují její smysluplnost, ale také potřebnost pravidelného fóra, jímž se soutěž rovněž stala, pro neoficiální diskuzi zástupců státu a vývozců o potřebách a problémech českého exportu,“ dodal Zdeněk Somr.

Uznání patří nejen těm, kteří převzali poháry pro nejlepší, ale všem, kteří se soutěže zúčastnili a jejichž exportní výsledky výraznou měrou přispívají k tvorbě českého HDP. Jejich význam pro českou ekonomiku jsme si plně uvědomovali v posledních letech, kdy se česká ekonomika ocitla v recesi a pouze díky exportu nebyl propad HDP příliš hluboký. Připomeňme jen, že export vytváří zhruba tři čtvrtiny českého HDP a exportéři jsou významnými zaměstnavateli. To také bylo při předávání pohárů pro vítěze oceněno jak zástupci podnikatelské reprezentace, tak představiteli vlády a státu.

A kdo tedy 20. ročník Exportéra roku vyhrál?

V kategoriích velkých exportérů (nad 500 mil. Kč exportu) byly na stupních vítězů následující firmy:

Kategorie objem exportu 1993–2013:

 1. Škoda auto
 2. FOXCONN CZ
 3. Panasonic AVC Network Czech

Kategorie objem exportu 2013:

 1. Škoda Auto
 2. FOXCONN CZ
 3. Agrofert, a.s.

Kategorie nárůst exportu 1993–2013:

 1. Mitas
 2. Siemens Group Česká republika
 3. AGC Automotive Czech a.s.

Kategorie nárůst exportu 2012–2013:

 1. Aircraft Industries, a.s.
 2. AERO Vodochody Aerospace a.s.
 3. Tatra Trucks a.s.

Kategorie Střední exportér roku (100–500 mil. Kč exportu) – Cena advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners – nárůst exportu 2012–2013:

 1. Hydroma, spol. s r.o.
 2. IMCOPharma, a.s.
 3. BRISK Tábor a.s.

Cenu Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR pro exportéra, který vyvezl v roce 2013 výrobky a služby do největšího počtu zemí (exportér s objemem exportu v roce 2013 nad 100 milionů korun) získala společnost:

 1. CommScope Czech Republic s.r.o.
 2. 2N Telekomunikace a.s.
 3. Mitas, a.s.

Titul Exportér roku kraje – cenu ČSOB získaly:

 • Robert Bosch (Jihočeský kraj)
 • FEI Czech Republic s.r.o. (Jihomoravský)
 • WITTE Nejdek, spol. s r.o. (Karlovarský)
 • VEBA, textilní závody a.s. (Královéhradecký)
 • TRW Automotive Czech (Liberecký)
 • Moravia Steel (Moravskoslezský)
 • Hella Autotechnik Nova (Olomoucký)
 • FOXCONN CZ (Pardubický)
 • Panasonic AVC Networks Czech (Plzeňský)
 • Agrofert (Praha)
 • Škoda Auto (Středočeský)
 • Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost (Ústecký)
 • Bosch Diesel (Vysočina)
 • Česká zbrojovka (Zlínský)

„Pro naši banku, která financuje jak exportéry, tak jejich subdodavatele, je to velká čest předávat ceny krajským vítězům, a to již několikátý rok po sobě,“ uvedla Dagmar Dvořáková, ředitelka Exportního a strukturovaného financování ČSOB.

Již třetí ročník měla letos soutěž Exportér roku další samostatnou kategorii, a to „Nejlepší exportéři dle hodnocení Bisnode“, v níž hodnotila české firmy s největším meziročním nárůstem exportu podle vlastní, mezinárodně uznávané, metodiky Top Rating poradenská společnost Bisnode. Nejúspěšnějšími českými exportéry za rok 2013 jsou podle hodnocení Top Rating od Bisnode společnosti:

 1. Saint-Gobain Adfors CZ s.r.o.
 2. Sellier&Bellot a.s.
 3. Hartman-Rico a.s.

V soutěži byla rovněž předána cena ČEB a EGAP – kategorie Nejlepší exportní transakce podpořená státem (pro vývozní transakce s objemem vyšším než 100 mil. Kč podpořené prostřednictvím financování ČEB nebo prostřednictvím pojištění EGAP). Ocenění za nejlepší státem podpořenou exportní transakci získaly:

 • M Steel Projects a.s.
 • Papcel, a.s.
 • Aviation Czech, s.r.o.

Podrobný popis kategorií a soutěžních kritérií a kompletní výsledková listina je k dispozici na webových stránkách soutěže www.exporterroku.com

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek