Prezidenti podnikatelských svazů o globální vizi Evropy

20. 5. 2016 | Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)

motiv článku - Prezidenti podnikatelských svazů o globální vizi Evropy Prezidenti nejsilnějších zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Evropy sdružených v BUSINESSEUROPE - Konfederaci evropského podnikání - se sešli v Haagu na svém pravidelném zasedání, které skončilo dnes. Předcházel mu mimořádný summit zaměřený na budoucí vizi Evropy a potřebu koherentní globální strategie EU.

Křehké ekonomické oživení v Evropě, migrační krize a neklidná geopolitická situace podle nich vyústily v potřebu širší diskuse o vnějších i vnitřních faktorech ovlivňujících podniky operující v Evropě.

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) zde reprezentoval jeho prezident Jaroslav Hanák. "Klíčovým tématem jednání šéfů evropských národních svazů byly dopady odchodu Británie z EU. V byznysu převládá optimistický názor, že Britové v EU zůstanou. Mezi klíčová a diskutovaná témata patřilo udělení statusu tržního hospodářství Číně. Názory v diskusi silněji než dříve upozorňovaly na negativní dopady pro evropský průmysl," uvedl po jednání Jaroslav Hanák. Součástí programu akce bylo i setkání zástupců byznysu s nizozemským králem Vilémem-Alexandrem.

Diskuse vycházela ze současné ekonomické situace v Evropě, kterou analyzovala i BUSINESSEROPE ve svém pravidelném jarním výhledu. Ten jasně naznačuje, že trendy vývoje ekonomiky jsou stále ještě velmi křehké a stabilitu zejména v eurozóně je třeba nadále posilovat. Růst HDP pro celou EU je pro rok 2016 predikován ve výši 2 %, pro rok následující na 1,9 %, pro země eurozóny je pak růst pro oba příští roky odhadován jen na 1,7 %. Zlepšení se očekává na trzích práce, kde nezaměstnanost klesne v EU pod 9 % a v eurozóně pod 10 %.

Ve svých prognózách BUSINESEUROPE uvádí, že před EU stojí mnoho výzev, které mají dopad na podnikání, vnitřní trh, společnou obchodní a investiční politiku. I o nich diskutovali prezidenti národních zaměstnavatelských svazů. Byznys proto podporuje současně probíhající jednání o revizi společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU z roku 2003 a její přetváření v budoucí globální strategii EU.

Kapitáni evropského průmyslu volají po koherentní globální strategii EU postavené na silném ekonomickém pilíři a zaměřené na to, aby se Evropa opět stala světovým lídrem v oblasti obchodu a investic. Ekonomická dimenze musí být její neoddělitelnou součástí. Obchodní politika, včetně přístupu na trhy se zbožím, službami a surovinami, a rovněž i  moderní a efektivní nástroje na ochranu obchodu musí být ústředním pilířem globální strategie EU. Apelují také na udržení Schengenského prostoru, největšího výdobytku evropské integrace, protože jeho fragmentace by měla dalekosáhlé negativní dopady.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek