V Kazachstánu proběhlo podnikatelské fórum pro české a kazachstánské firmy

10. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - V Kazachstánu proběhlo podnikatelské fórum pro české a kazachstánské firmy Dne 6. února 2017 se v Astaně uskutečnilo Česko-kazachstánské podnikatelské fórum, organizované při příležitosti návštěvy předsedy poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka. Fóra se zúčastnilo 33 českých a cca 80 kazachstánských podnikatelů.

Česko-kazachstánské podnikatelské fórum bylo organizované Hospodářskou komorou České republiky, Komorou pro hospodářské styky se státy SNS a Komorou mezinárodního obchodu Kazachstánu. Na jeho slavnostním zahájení byl hlavním vystupujícím pan předseda Hamáček. Ten ve svém vystoupení vyzdvihl proběhlé bilaterální akce, zejména návštěvu prezidenta republiky do Astany v roce 2014 a z nedávné doby návštěvy ministrů Zaorálka a Mládka.

Zdůraznil, že regulérní skutečností našich vztahů se stalo právě organizování podnikatelských fór. Z hlediska budoucnosti je nejvýznamnější akcí s bilaterálním aspektem účast Česka na EXPO Astana 2017, což zesílí plánovaná návštěva pana prezidenta Zemana na zahájení.

Náměstek ministra energetiky Kazachstánu a spolupředseda česko-kazachstánské mezivládní komise Bachytžan Džaksaliev potvrdil dynamiku vzájemných vztahů a vyzdvihl význam mezivládní komise, jejíž příští zasedání proběhne ve dnech 28. 2. – 1. 3. 2017 v Praze. Česká republika je pro Kazachstán prioritní partner, což dokazuje také 107 fungujících společných podniků založených v Kazachstánu. Celkový objem bilaterálních investic je nicméně nízký a od roku 2005 dosáhl pouze 186 mil. USD. Na závěr vyjádřil přesvědčení, že také účast České republiky na EXPO přispěje k dojednání průnikového obchodně-investičního projektu, který v bilaterálních ekonomických vztazích velice potřebujeme.

Místopředseda Hospodářské komory České republiky Michal Štefl a předseda představenstva Komory mezinárodního obchodu Kazachstánu Ajan Jerenov ve svých vystoupeních představili své komory a následně podepsali memorandum o spolupráci obou komor. Výkonný ředitel Komory SNS František Masopust představil jednotlivé české firmy, členy podnikatelské mise. Následovala B2B jednání mezi 33 přítomnými českými podnikateli a cca 80 kazachstánských podnikatelů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Astaně (Kazachstán). Autor: Luboš Joza, politicko-ekonomické oddělení velvyslanectví.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek