Příhraniční zóny volného obchodu – investiční fórum v Mongolsku

26. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Příhraniční zóny volného obchodu – investiční fórum v Mongolsku V blízkosti silničního hraničního přechodu s Ruskou federací, ve městě Altanbulag, se v prostorách vznikající zóny volného obchodu konalo dne 21. května 2016 obchodně-investiční fórum. Cílem akce bylo přilákat pozornost podnikatelské veřejnosti, zejména ze sousedního Burjatska, ale také z čínské příhraniční provincie Vnitřní Mongolsko. Akce se za velvyslanectví ČR v Mongolsku účastnil obchodní rada L. Horák.

Novelizovaný zákon o zónách volného obchodu je v Mongolsku v platnosti od února 2015. Ačkoli záměr vybudování a provozu těchto zón je v Mongolsku diskutován řadu let, aktivní kroky rozvoje záměru jsou pozorovány až se změnou legislativy. Nejvíce perspektivní se jeví příhraniční zóna s RF v Altanbulagu a zóna na hranici s ČLR ve městě Zamiin-Uud.

Organizátoři fóra, zejména Ministerstvo průmyslu Mongolska, akcí cílili na přilákání pozornosti převážně regionálních samospráv a podnikatelských subjektů z ruské Burjatské republiky a z čínské provincie Vnitřní Mongolsko.

V rámci investičního fóra se diskutovala témata související s příslušnou zákonnou bází, proběhly panelové diskuze o možnostech rozvoje podnikatelských aktivit z oblastí potravinářského průmyslu, textilního a kožedělného průmyslu, logistiky či turismu.

Řečníci upozornili na existující systém celních preferencí GSP+, který umožňuje bezcelní export cca 7200 položek mongolského původu na trh EU. Zmíněna byla i Dohoda o ekonomickém partnerství, uzavřená s Japonskem v únoru r. 2015, která jakmile vstoupí v platnost a významně podpoří exportní aktivity mongolských producentů.

Zóna volného obchodu Altanbulag je umístěna v bezprostředním sousedství silničního hraničního přechodu. Železnice je v 25 km vzdáleném okresním městě Sukhbaatar, odkud je přístup do ruského hraničního města Naushki či 1100 km vzdáleného Zamiin-Uud. Pro investory zvažující produkci s cílem exportu nejen do sousedních RF či ČLR, ale i Japonska, Koreje a dalších zemí, může být lokalizace produkce do těchto zón zajímavou alternativou.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ulánbátaru (Mongolsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek