Příležitost pro české firmy: 20 nových nemocnic v Chile již dokončeno ze 72 %

16. 3. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Příležitost pro české firmy: 20 nových nemocnic v Chile již dokončeno ze 72 % Chile investuje v letech 2014–2018 více než 4 miliardy USD do výstavby nových nemocnic a zdravotních středisek. Jejich vybavení nabízí příležitosti i pro české firmy, které projeví dodatek asertivity a konkurenceschopnosti.

Když v roce 2014 nastupovala vláda prezidentky Michelle Bacheletové, jedním z důležitých bodů jejího programu byl slib zlepšení situace v chilském zdravotnictví. Vládní „Program investicí do zdravotnictví“ vyčlenil na čtyři roky částku 4 miliardy USD, za kterou mělo být do března 2018 postaveno 20 nových nemocnic. Dalších 20 nemocnic mělo být v době gesce této vlády ve stadiu dokončování a ještě 20 v etapě zadávání veřejných zakázek na jejich stavbu. Podle chilského tisku se v závěru března 2017, rok před skončením výše zmíněného programu, podařilo chilské vládě splnit jej na 72 %.

Čtyři nemocnice byly zcela dokončeny a jedna z nich (Puerto Williams) se nachází ve stadiu plného provozu. Do konce března 2017 budou dokončeny stavební práce na dalších dvou nemocnicích.

Kromě toho bylo součástí „Programu investicí do zdravotnictví“ vybudování 332 nových středisek základní zdravotnické péče. Z nich bylo již 119 dokončeno a 52 je plně operativních. Pracuje se na stavbě dalších 119.

Dále se připravují plány a podmínky pro licitace na výstavbu nemocnic ve městech Casablanca, Melipilla, Sótero del Río, Puente Alto a Cauquenes.

Za této situace upozorňujeme české firmy vyrábějící zařízení a vybavení pro nemocnice na tuto příležitost. Je nutno upozornit, že v oboru zdravotnictví je velká zahraniční konkurence a zejména Španělsko, které má v Chile silnou pozici, se soustřeďuje na tuto oblast. Nicméně v celkovém objemu zakázek je doporučitelné, aby české firmy vyvinuly aktivitu a kontaktovaly chilské Ministerstvo zdravotnictví ať již přímo nebo prostřednictvím Zastupitelský úřad Santiago de Chile nebo CzechTrade Santiago de Chile.

V případě vážného zájmu české firmy o participaci na vybavování nových nemocnic a středisek především doporučujeme vyslat do Chile jejich zástupce vybavené pokud možno znalostí španělštiny a dostatkem propagačních materiálů ve španělštině, aby na místě přímo zmapovali naskýtající se možnosti.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Santiago de Chile (Chile). Autor: Ondřej Kašina, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek