Příležitost pro firmy v oblasti čistých technologií – kanadská provincie připravuje zvláštní fond

20. 1. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Příležitost pro firmy v oblasti čistých technologií – kanadská provincie připravuje zvláštní fond Kanadská provincie Ontario je jedním z lídrů v oblasti podpory a rozvoje čistých technologií, tzv. Cleantech. Ontarijská vláda nyní dokončuje přípravu spuštění zvláštního fondu, Clean Tech Venture Capital Fund, který pomůže společnostem z oboru získat finance pro další rozvoj.

Sektor Cleantech představuje pro Ontario jednu z nejdynamičtěji rostoucích oblastí moderních technologií. Odvětví, ve kterém 3000 společností zaměstnává téměř 70 000 zaměstnanců, má roční obrat v hodnotě 8 miliard a v Ontariu roste nejrychleji ze všech kanadských provincií (35 % kanadských společností podnikajících v Cleantech má sídlo v Ontariu).

Provincie zároveň disponuje významnými výzkumnými a vzdělávacími kapacitami, na kterých každý rok ukončí studium téměř 40 000 studentů přírodních věd, technických a vědeckých oborů. I proto Ontario za poslední zhruba dekádu investovalo téměř 600 milionů kanadských dolarů do více než 1500 projektů zaměřených na výzkum a komercionalizaci.

Nejnovější aktivitou ontarijské vlády v oblasti podpory Cleantech je příprava spuštění nového fondu rizikového kapitálu, který je zaměřen především na menší společnosti a jejich podporu růstu a přizpůsobení se podmínkám současného globálního byznysu. Fond bude disponovat prostředky z provinčního rozpočtu ve výši 55 milionů kanadských dolarů, které by měly být doplněny prostředky dalších investorů. V lednu 2017 správce provinčních prostředků zveřejnil nabídku pro manažery a další budoucí partnery fondu.

Dosavadní zkušenosti s podobným ontarijským fondem, Ontario Emerging Technologies Fund, jsou vesměs dobré a lze předpokládat, že fond získá konkrétní obrysy a případně bude spuštěn v průběhu roku 2017. V tomto ohledu je možné doporučit českým společnostem v oboru čistých technologií, které uvažují nad expanzí do zahraničí, zvážit možnost založení pobočky v Ontariu a přihlásit se do výzev, které fond bude vypisovat. Byť Cleantech sektor není přímo součástí mapy oborových příležitostí pro Kanadu, bezesporu představuje také jedno z perspektivních a rychle se rozvíjejících odvětví s vysokou přidanou hodnotou, ve kterém zároveň mají české společnosti co nabídnout.

Zastupitelské úřady ČR v Torontu a Ottawě nabízí podnikatelům další informace, stejně jako plnou podporu při uvažovaném vstupu do Ontaria.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Torontu (Kanada). Autor: David Müller, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek