Příležitosti k podnikání v Lucembursku? S.r.o. za euro

29. 3. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Příležitosti k podnikání v Lucembursku? S.r.o. za euro Od roku 2017 mohou v Lucembursku fyzické osoby podnikat s využitím varianty klasické společnosti s ručením omezeným, tzv. „simplifikované společnosti s ručením omezeným“ („Société à responsabilité limité simplifiée, S.à r.l.-S. či „S.à r.l.-S. à 1 euro“).

Zřídit „s.r.o. za euro“ lze, jak je možno dovodit i z názvu, nejen bez větších nákladů (od 1 do 12 000 eur), ale i bez větších formalit (zápis do registru lze učinit bez notářsky ověřeného podpisu). Simplifikované s.r.o. však vlastník nemůže kumulovat.

Zájem o novou formu obchodní společnosti je v Lucembursku velký. Denně je podáváno až 10 nových žádostí. Nová forma s.r.o., přezdívaná „s.r.o. za €“, byla schválena na návrh Lucemburské obchodní komory. Varianta klasické obchodní společnosti je určena výhradně fyzickým osobám.

Její zřízení je technicky jednodušší, nevyžaduje notářsky ověřený podpis, je tedy mnohem rychlejší. Zásadní změnou je ovšem především fakt, že základní jmění nově vznikajících společností může začínat již od 1 €. Z důvodu ochrany případných věřitelů bude však dvacetina každoročního čistého zisku odváděna do povinné rezervy společnosti. Povinnost pomine v okamžiku, kdy rezervní fond dosáhne částky 12 000 €, tedy sumy běžné v případech klasických s.r.o.

Snížení nákladů má založení firmy usnadnit především začínajícím podnikatelům bez většího vstupního kapitálu. Hodí se tedy zj. pro konzultanty, drobné prodejce či agentury pro průzkum trhu. Pro společnosti s nezbytnými úvodními finančními parametry, př. restaurace či farmy, zůstává řešením klasická s.r.o.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Lucemburku (Lucembursko). Autoři: Mgr. Kateřina Sternbergová, rada, a Mgr. Martin Král, stážista.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek