Příležitosti pro hospodářskou spolupráci v ukrajinské Vinnycké oblasti

13. 9. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Příležitosti pro hospodářskou spolupráci v ukrajinské Vinnycké oblasti Vinnycká oblast v západní části Ukrajiny představuje jednu z nejvíce hospodářsky rozvinutých oblastí země se zájmem o rozvoj spolupráce se zahraničními partnery. Příležitosti se soustřeďují především do zemědělství a potravinářského průmyslu, do oblasti obnovitelných zdrojů energie, do těžebního průmyslu.

Ve dnech 7. a 8. září 2017 se uskutečnila pracovní mise členů Mezinárodního obchodního klubu v Kyjevě do města Vinnyca, které je administrativním centrem Vinnycké oblasti vzdálené 250 km od Kyjeva. Jednání zahrnovala jak setkání s předsedou oblastní státní administrace V. Korovijem a starostou města Vinnyca S. Morgunovem, tak i účast na 5. mezinárodním investičním fóru dne 8. září 2017.

Vinnycká oblast zaujímá přední místo na Ukrajině z hlediska ekonomického rozvoje. V oblasti je více než 300 velkých a středních podniků, rozhodující místo v ekonomice oblasti zaujímá potravinářský průmysl (66,8 %) a energetika (15,8 %). Vinnycká oblast má velký zájem o rozvoj spolupráce se zahraničními partnery včetně České republiky, přičemž přímé zahraniční investice dosahují úrovně 187 mil. USD, a to zejména do zpracovatelského průmyslu, potravinářského průmyslu a zemědělství.

Nové investiční příležitosti se koncentrují zejména do oblasti zemědělství a v potravinářském průmyslu (v oblasti je velká koncentrace černozemí a oblast disponuje 1,7 mil. ha orné půdy), dále do oblasti obnovitelných zdrojů energie při využití „zeleného tarifu“ (sluneční energie, malé vodní elektrárny) a též do oblasti energetické efektivnosti. Další příležitosti existují v těžebním průmyslu (na území oblasti existují naleziště kaolínu, žuly, fosfátu, sádrovce, křídy, pískovce apod.). Připravuje se též vybudování průmyslové zóny v blízkosti města Vinnyca, ve kterém budou investorům poskytnuty výhodnější podmínky pro zřízení výroby.

Více informací k jednotlivým oblastem pro investice je k dispozici na portálu www.vininvest.gov.ua, příp. lze kontaktovat obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví ČR v Kyjevě.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kyjevě (Ukrajina). Autor: František Trojáček, rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek