Přípravy britských pozic na jednání o odchodu z EU

14. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Přípravy britských pozic na jednání o odchodu z EU Britský ministr financí P. Hammond se vyslovil pro dojednání přechodného období v rámci vystoupení UK z EU, které by mělo umožnit firmám připravit se a adaptovat na nové nastavení ekonomických vztahů s EU po brexitu. Parlamentní rozpočtový výbor otevírá veřejnou konzultaci ohledně zájmů a priorit firem stran možného přechodného období.

V mezičase jsou vládou zpracovávány analýzy, zatímco firmy artikulují zájmy ve snaze prosadit priority jednotlivých sektorů britské ekonomiky do připravovaných pozic vlády pro jednání o brexitu. 

Ministr financí Spojeného království Phillip Hammond se dne 12. 12. 2016 v rámci svého vystoupení před poslanci rozpočtového výboru dolní sněmovny vyslovil pro to, aby v jednáních o brexitu bylo dosaženo přechodného období (mezi odchodem UK z EU a vstupem v platnost nové dohody mezi UK a EU), které by učinilo britský odchod měkčí a plynulejší. Dodal, že přechodné období není jen zájmem UK, ale mělo by být i v zájmu EU, neboť by bylo výhodnější (než skoková změna) pro celou evropskou ekonomiku, jejíž finanční transakce do značné míry londýnská City zajišťuje.

Délka přechodného období by se dle ministra Hammonda měla stát jedním z prvních procedurálních bodů jednání o brexitu po jeho zahájení. Jako jeden z důvodů potřeby přechodného období uvedl ministr financí implementaci regulatorních změn i fyzických opatření na hranicích v případě, že by UK odešla z celní unie s EU. Přechodné období by se mělo týkat i pokračování britského spolufinancování těch vybraných víceletých EU programů vědecké spolupráce, do kterých je UK zapojeno a u kterých příslušná britská ministerstva vyhodnotí, že jde o efektivně vynaložené prostředky.

Rozpočtový výbor Sněmovny poslanců následně dne 12. 12. 2016 otevřel veřejnou konzultaci k možnému přechodnému období, ve které vyzval (nejen firmy) k zasílání jejich stanovisek ve smyslu ekonomických zájmů, které by měly být pokryty v rámci přechodného období, a preferované délky přechodného období, a také např. i informací o případných zájmech členských zemí EU a firem ze zemí EU na možném přechodném období.

Britské ministerstvo pro odchod z EU, vedené ministrem Davidem Davisem, zatím žádnou veřejnou konzultaci neotevřelo, pouze na svých stránkách uveřejnilo adresu (stakeholders@dexeu.gov.uk), na kterou mohou zasílat svá stanoviska „zainteresované subjekty“.

Ministr Davis také pokračuje v sérii kulatých stolů a setkání, ve kterých se seznamuje s prioritami soukromé, podnikové i akademické sféry pro brexit; za poslední dva měsíce tak proběhly např. kulatý stůl s automobilovým průmyslem, setkání s šéfy firem v oblasti finančních služeb, setkání s podniky ve východní Anglii, setkání s podniky ve Walesu, setkání s technologickými firmami, setkání s firmami v oblasti letectví, setkání s chemickým průmyslem, setkání s vládami Skotska, Severního Irska a Walesu a další podobná jednání.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Londýně (Velká Británie). Autor: Aleš Opatrný, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek