Přípravy zářijové podnikatelské mise do Mongolska probíhají i v regionech

24. 8. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Přípravy zářijové podnikatelské mise do Mongolska probíhají i v regionech Podnikatelská mise z České republiky vedená náměstkem ministra zahraničních věcí ČR M. Staškem a viceprezidentem Hospodářské komory ČR B. Minářem navštíví ve dnech od 12. do 14. září 2016 Mongolsko.

Obchodní rada velvyslanectví L. Horák v doprovodu viceprezidenta Česko-mongolské obchodní komory Jargalsaikhana jednali s vedením tří mongolských provincií o programu české podnikatelské mise s cílem přilákání pozornosti zástupců regionální správy a komerční sféry k aktivitám české strany.

Misi organizuje Velvyslanectví ČR v Mongolsku ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR jako projekt na podporu ekonomické diplomacie s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR. Vrcholní představitelé, po hlavním městě nejvýznamnějších, provincií Darkhan-Uul a Orkhon a také provincie Bulgan, byli informováni o přípravách konání česko-mongolských podnikatelských fór, která se uskuteční dne 13. září 2016 ve městě Darkhanu a následující den v Ulánbátaru. Ta jsou organizována ve spolupráci s Mongolskou národní obchodně-průmyslovou komorou.

Po červnových parlamentních a regionálních volbách jsou vedení provincií obsazena nově zvolenými předsedy zastupitelstev (churalů) a nově jmenovanými guvernéry. Program podnikatelské mise je cílen i na oslovení představitelů těchto regionů včetně zástupců komerčního sektoru. Během setkání byly českou stranou zmíněny i některé z velkých investičních projektů, které byly diskutovány během loňského zasedání mezivládního Smíšeného výboru a mají se realizovat v dotyčných regionech. Guvernéři i regionální zástupci Mongolské národní obchodně-průmyslové komory informovali o zájmu účasti na fóru v Darkhanu. Jsou připraveni jednat o možných projektech, které by chtěli realizovat s českými společnostmi.

Mongolská ekonomika, závislá na exportu nerostných surovin, čelí vážným problémům, které souvisí s nízkými cenami komodit a rapidním poklesem přímých zahraničních investic. Vláda, která je ve funkci jen několik týdnů, se potýká s vážnými fiskálními i monetárními problémy. Obchodní příležitosti v Mongolsku však existují: energetika, environmentální technologie, potravinářství a zemědělství, malé civilní letectví, apod. Klíčové je však nalezení vhodného modelu financování a to třeba i ve spolupráci s velkými finančními institucemi typu Evropské banky pro obnovu a rozvoj, Evropské investiční banky a dalších.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ulánbátaru (Mongolsko). Autor: Ladislav Horák, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek